Książkirecenzja książka

Ian McDonald. Droga bez znaczenia – recenzja

Ian McDonald jest autorem wielu wspaniałych powieści science fiction. Cyberpunk to charakterystyczny styl jego twórczości. Zdobywca wielu nagród, w tym Nagrody Hugo i Nagrody im. Phillipa K. Dicka. Jego debiutem literackim jest Droga bez Znaczenia, która wraz z Express Ares ukazała się w trzydziestym piątym tomie Artefaktów wydawnictwa MAG.

Książkę można znaleźć wśród bestsellerów księgarni TaniaKsiazka.pl. Świat, który przed nami odkryje potrafi zafascynować na każdym kroku. Akcja obu powieści osadzona jest na Marsie. Z jednej strony to ta sama planeta, a z drugiej całkiem odmienne miejsce, niemal pod każdym względem. Świat przedstawiony, który kreuje McDonald jest tak fantastyczny, że ciężko go nawet sobie wyobrazić. 

Nawet samą fabułę tych dwóch powieści jest trudno opisać w kilku zdaniach. Jest ona bardzo mocno pogmatwana.  Z drugiej strony śmiało można powiedzieć, że od samej historii ważniejsza jest tu cała otoczka i to ona stanowi istotę tych historii. Mamy tu bowiem klonowanie, produkcję ludzi, kosmitów, cyborgów, sztuczną inteligencję, kwantowe komputery i podróże w czasie. 

Mocną stroną tych dwóch powieści są postaci

Począwszy od Objazdowej Edukacyjno-Rozrywkowej Ekstrawagancji Adama Blacka (z prawdziwym aniołem w klatce do kompletu) aż po Niesamowity Powietrzny Bazar Tatterdemalionów. Mamy tu doktora Alimantanda, założyciela miasteczka i lokalnego geniusza. Babuszkę, bezpłodną staruszkę, która chciała mieć własne dziecko, wyhodowane w słoju na przetwory, przez Rajendrę Dasa, włóczęgę i gundę, mającego magiczną rękę do maszyn, oraz braci Gallacellich, identyczne trojaczki, które zakochały się – i poślubiły – tę samą kobietę. Już samo to pokazuje z jaką formą będziemy mieli do czynienia.

Jeżeli jeszcze do tego dołożymy niesamowity styl pisania McDonalda, to naprawdę można odlecieć, zagłębiając się w jego twórczość. Język jest zabawny, poetycki i elokwentny. Powieści zawierają mnóstwo drobnych perełek, które w trakcie lektury nadają swoistej głębi tym historiom. Wisienką na torcie jest wplecenie do tej fantastyczno-naukowej konwencji magicznego realizmu. Elementy niecodzienne, niemożliwe, wręcz magiczne łączy z szarą codziennością, kreując fantazyjne opowieści z jeszcze nieosiągalnej dla nas przyszłości. 

McDonald radzi sobie z tym wszystkim rewelacyjnie. Zręcznie kreśli świat przedstawiony, łącząc liryczną opowieść z przyziemnymi wydarzeniami i akcją, nawet jeśli trochę przerysowaną. Można nawet powiedzieć, że dzięki tym zabiegom bardzo zbliża się swoją powieścią do baśni przepełnionej superbohaterską fantazją rodem z kinowych ekranów. Dzięki temu jest to zabawna i wciągająca lektura w tradycji najlepszego science-fiction. 

Droga bez znaczenia / Express Ares
Autor: Ian McDonald
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo: Mag
Seria: Artefakty
Data premiery: 20 stycznia 2023

 

 

Książkę „Droga bez znaczenia / Express Ares” można kupić w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.