Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Jeffery Deaver. Nocny Obserwator – recenzja

Nocny Obserwator to piętnasty i zarazem najnowszy tom przygód sparaliżowanego kryminalistyka Lincolna Rhyme’a i jego partnerki w życiu osobistym i zawodowym, Amelii Sachs. Przygodę z nimi Deaver rozpoczął ponad dwadzieścia dwa lata temu, gdy stanęli przeciwko nieuchwytnemu mordercy – Kolekcjonerowi Kości. Od tamtego czasu światło dzienne ujrzało kilkanaście powieści z ich udziałem, które doczekały się milionowych nakładów na całym świecie. W Polsce przygody Rhyme’a możemy śledzić za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Najnowsza części przygód Rhyme’a kręci się wokół tajemniczego włamywacza, dla którego nie ma zamka i ochrony do sforsowania. Wszystko zaczyna się od pewnej kobiety, która w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że ktoś włamał się do jej mieszkania. Pozornie nie możliwe zadania. Nowoczesne zamki i instalacja alarmowa. Mimo to, ktoś był w jej mieszkaniu jak spała i poprzestawiał poprzestawiał rzeczy osobiste. Szybko się okazuje, że to nie pierwsze i nie ostatnie włamanie.

W mieście pojawił się „ślusarz”, dla którego nie ma systemu bezpieczeństwa z sforsowania.

Sprawą, jako konsultant, zajmuje się przykuty do łóżka Lincoln Rhyme. Od kilkunastu lat współpracuje z policją, święcąc kolejne sukcesy. Jednak tym razem na jaw wychodzi jego potencjalny błąd we wcześniejszym śledztwie. W konsekwencji policja zrywa z nim współpracę. Lincoln się jednak nie załamuje i ryzykując aresztowania postanawia rozwiązać sprawę „ślusarza” i oczyścić swoje imię.

Nocny Obserwator to solidna fabuła, która dostarcza niemało emocji, ale jednocześnie wykorzystuje całą gamę schematów wypracowaną już na przestrzeni lat przez Deavera. Historię czyta się jednym tchem, lecz niczym fabularnie nie zaskakuje. Wierni fani autora dobrze już ten sposób prowadzenia fabuły znają. Nie znaczy to jednak, że nie będziecie się w trakcie lektury dobrze bawić. Deaver nigdy nie zawodzi, a po przerwie miło ponownie spotkać się z dobrze znanymi nam bohaterami.

Piętnasta odsłona przygód sparaliżowanego kryminalistyka Lincolna Rhyme’a i policjantki Amelii Sachs to nadal wciągająca historia. Świetnie skonstruowana intryga, szaleńcze tempo oraz finałowy twist fabularny to cechy charakterystyczne Deavera, nie bez kozery zwanego mistrzem suspensu. Rasowa rozgrywka poprowadzona w dobrym stylu. Nie można się od niej oderwać do samego końca.

Nocny Obserwator
Autor: Jeffery Deaver
Cykl: Lincolm Rhyme
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 17 stycznia 2023

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

http://www.proszynski.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.