HistoriaKsiążkirecenzja książka

Niezwykłe bitwy i szarże husarii – recenzja

Radosław Sikora to wybitny znawca husarii i autor wielu książek oraz publikacji dotyczących staropolskiej wojskowości i kawalerii. Po Husaria. Duma polskiego oręża i Nie tylko husaria dostajemy kolejną ciekawą publikację, w której autor skupia się na najważniejszych bitwach tych formacji na przestrzeni wieków. Książa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont do nabycia jest na taniaksiazka.pl wraz z innymi hobbystycznymi pozycjami, które zaintrygują niejednego czytelnika.

Autor w swojej najnowszej książce skupia się wokół spektakularnych zwycięstw dumy polskiego oręża. Wśród najważniejszych można wymienić bitwę pod Mohylewem w roku 1581, gdzie pod dowództwem Marcina Kazanowskiego dwustu huzarów powstrzymało trzydzieści tysięcy wojsk rosyjskich.  Nie można nie wspomnieć tu o bitwie pod Kircholmem, gdzie 1605 roku husaria powstrzymała nowoczesną szwedzką armię.

Ważnym wydarzeniem była również bitwa pod Chocimiem. Husaria dowodzona przez Karola Chodkiewicza 1621 rok rozbiła dziesięć tysięcy żołnierzy osmańskich. Jednak najważniejszy moment w dziejach husarii to była tak zwana Odsiecz Wiedeńska. Pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku husaria obroniła Europę przed zalewem muzułmańskich hord. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. 

To tylko najważniejsze z bitew ukazanych na kartach tej publikacji. Autor bardzo skrupulatnie przedstawia wszystkie. Każda poparta jest dokładną faktografią, mnóstwem rycin i map. W obrazowy sposób opowiada o bitwach w których zwycięstwo przyniosło chwałę, ale nie obawia się też opowiadać o nielicznych klęskach i analizować ich skutki.

Niezwykłe bitwy i szarże husarii to niesamowita książka, która daje szczegółowy ogląd na formację, która broniła Rzeczypospolitej przez trzysta lat, ukazując jej największe zwycięstwa Korony i Księstwa Litewskiego. Jest ona pełna niemal superbohaterskich wyczynów, które w wielu przypadkach zmieniały bieg historii. Miejmy nadzieję, że dzięki takim publikacjom pamięć o bitwach i samej formacji przetrwa kolejne wieki.

Niezwykłe bitwy i szarże husarii
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 13 października 2021

 

Niezwykłe bitwy i szarże husarii można kupić w księgarni internetowej Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.