filmrecenzja filmu

Diuna – recenzja wydania DVD

Diuna Denisa Villeneuve’a wreszcie trafiła do dystrybucji Blu-ray i DVD. To wizualno-muzyczne arcydzieło z gwiazdorską obsadą jest adaptacją prozy Franka Herberta i w moim odczuciu to najlepsza filmowa produkcja  2021 roku. Jedna z najlepszych powieści science fiction i najlepszy film roku – rewelacyjne połączenie. Dystrybutorem filmu jest Galapagos.

Tytułowa Diuna to pustynna planeta zwana również Arrakis. Na tej planecie, wśród pustynnych piasków żyją stwory zwane czerwiami, które wytwarzają pewną substancję psychoaktywną, zwaną przyprawą, która służy specjalnym nawigatorom w odbywaniu podróży kosmicznych. Nic więc dziwnego, że pozyskiwana tylko na Arrakis przyprawa jest produktem horrendalnie drogim i pożądanym, a kto kontroluje planetę, ten ma ogromną władzę.

Głównym bohaterem jest Paul Atryda, młody książę i następca tronu Atrydów. Wyruszając z ze swojej bezpiecznej planety Kalladan, na pustynną i gorącą Diunę, nie jest jeszcze świadomy jaką rolę odegra nie tylko w dziejach swojego rodu, Diuny ale i całego Imperium. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do tej najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Wydanie DVD zawiera liczącą 141-minutową wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Wydanie DVD zawiera jeden dodatek specjalny – Arystokratyczne Rody, w którym widzowie odkryją planety wchodzące w skład Imperium, a także poszczególne, walczące ze sobą rody, ich historie i motywacje. Oczywiście więcej interesujących dodatków, dostępne jest w wydaniu Blu-ray. Poza tym dostajemy klasyczne opakowanie DVD, które zawiera jedną dwuwarstwową płytę. Jakość filmu jest charakterystyczna dla wydań DVD. Lepsza jakość oczywiście dostępna jest na płytach Blu-ray i 4K Ultra HD.

Diuna robi naprawdę piorunujące wrażenie, które zostaje z nami długo po seansie. To taka filmowa whisky, która zachwyca swoim aromatem i smakiem. To wizualne arcydzieło pozostaje z nami na długo po seansie. Każdy element jest tu dopracowany niemal do perfekcji. Jeden z niewielu filmów, który trzeba mieć w domowej biblioteczce. Teraz pozostaje tylko czekać na część drugą, która dopełni artystycznych doznań zapoczątkowanych przez Villeneuve’a.

Diuna
Reżyseria: Denis Villeneuve
Scenariusz: Denis Villeneuve, Jon Spaihts, Eric Roth
Obsada: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Stellan Skarsgard, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin, Stephen McKinley Henderson, Javier Bardem, Sharon Duncan-Brewster, Chang Chen, Dave Bautista, David Dastmalchian, Charlotte Rampling, Babs Olusanmokun, Golda Rosheuvel i inni
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 128 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, angielski, węgierski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, rumuńskie, portugalskie, węgierskie, bułgarskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.