Ci, którzy życzą mi śmierci – recenzja DVD

Ci, którzy życzą mi śmierci to kolejna nowość DVD od dystrybutora Galapagos, która niedawno trafiła do sprzedaży. Film Taylora Sheridana, scenarzysty Sicario, zgromadził na planie same gwiazdy i na pewno aspiruje do bycia rasowym thrillerem, który ma trzymać w napięciu do ostatnich minut. Niestety oczekiwania mocno przerosły rzeczywistość.

Bohaterką jest Hannah, strażaczka borykająca się z traumą po tragedii z przeszłości. Mimo to nie poddaje się i nadal realizuje swoje zadania. Pewnego dnia podczas służby na wieży w lesie dostrzega zakrwawionego dwunastolatka. Okazuje się, że był świadkiem morderstwa swojego ojca, a teraz to on jest celem pozbawionych skrupuł zabójców. Są oni na tyle zdeterminowani w osiągnięciu celu, że podpalają las aby zwiększyć swoje szanse usunięcia wszystkich świadków swoich działań.

Niestety produkcja Sheridana to scenariuszowa sztampa

Pomysł na chwytliwy dreszczowiec jest jak najbardziej dobry, niestety z jego realizacją jest dużo gorzej. Przede wszystkim twórcy uznali za nieistotne, co jest tak naprawdę elementem napędowym fabuły. Skupili się na fakcie samego polowania. Drugim minusem jest kreacja postaci. Niestety są one na tyle zmarginalizowane, że nawet tak świetni aktorzy jak Aidan Gillen czy Angelina Jolie nie są w stanie zbyt wiele z nich wyciągnąć.

Wydanie DVD zawiera liczącą 95 minut wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Płyta zawiera także jeden  dodatek specjalny zatytułowany Jak powstał film Ci, którzy życzą mi śmierci, w którym twórcy ukazują kadry z realizacji filmu.

Ci, którzy życzą mi śmierci nie jest złym filmem. To taki akcyjniak klasy B, jakie w dużych ilościach powstawały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wprost do dystrybucji VHS. Oglądamy z zainteresowaniem, ale świadomie pomijamy analizę wieli scen i wydarzeń. Obraz oparty jest o schematy i klisze, charakterystyczne dla tamtych produkcji, które w dzisiejszych czasach już nie robią takiego wrażenia i nawet gwiazdorska obsada nie jest tego wstanie zmienić.

Ci, którzy życzą mi śmierci
Reżyseria: Taylor Sheridan
Scenariusz: Taylor Sheridan, Michael Koryta
Obsada: Angelina Jolie, Jon Brental, Aidan Gillen, Nicholas Hoult, Finn Little
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 95 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, angielski, węgierski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, węgierskie, rumuńskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.