Kryminalna Kulturacjarecenzja serialserial

Recenzja serialu Black Space Netfliksa

Black Space to nowa kryminalna propozycja Netfliksa. Serial rodem z Izraela to trzymająca w napięciu opowieść, dla której punktem wyjścia jest przerażające wydarzenie – w jednej ze szkół dochodzi do masakry, zamaskowani sprawcy zabijają wielu nastolatków. Policja szybko zjawia się na miejscu, ratując pozostałe dzieci. Problem w tym, że sprawcy zbrodni rozmywają się w powietrzu.

Sprawą zajmuje się ambitny detektyw Rami, który sam przed laty uczęszczał do tej placówki. Zamierza za wszelką cenę rozwiązać zagadkę zbrodni, jednak jego przełożeni próbują odsunąć go od sprawy, wbrew pozostałym bohater uważa bowiem, że mordercy znajdują się pośród uczniów. Takie podejrzenie wywołuje lawinę niezadowolenia pośród uratowanych nastolatków i ich rodziców. Dodatkowo Rami zmaga się z prywatnymi problemami, jego żona jest w ciąży, a on nie ma dla niej czasu. Cierpi też na problem z okiem, którego tajemnicę twórcy serialu będą stopniowo wyjaśniać. Wkrótce Ramiemu zostaje przydzielona nowa partnerka.

Jedną z dużych zalet Black Space jest fakt, że wbrew pozorom twórcy unikają pójścia na łatwiznę w kierunku typowego teen drama. Mimo że akcja fabuły koncentruje się wokół uczniów szkoły średniej, problemy nastolatków potraktowane są z dużą dojrzałością, unikając gatunkowych skrótów. Główne skrzypce gra tu jednak kryminał i to zaskakująco dobrze poprowadzony. Kluczowe pytanie – kto jest sprawcą zbrodni? – będzie intrygować widza do samego nieoczywistego końca.

Twórcy produkcji świetnie korzystają z popularnych elementów kryminału. Mamy tu detektywa z mroczną przeszłością, zmagającego się z własnymi demonami, który wbrew wszystkim ma własny niekonwencjonalny sposób na prowadzenie śledztwa. Jest świetnie nakreślona społeczność młodych ludzi, z których każdy może być potencjalnym zabójcą. Wreszcie mamy do czynienia z brawurowo poprowadzoną intrygą, która sprawia że ogląda się tę produkcję ze stałym zainteresowaniem.

Na Netfliksie znajdziecie całą masę kryminałów, bo to szczególnie popularny gatunek na platformie. Łatwo będzie więc w tym natłoku przegapić izraelski Black Space. Zachęcam jednak żebyście sięgnęli po ten serial, bo naprawdę wyróżnia się jakością na tle podobnych produkcji.

Black Space. Twórcy: Anat Gafni, Sahar Shavit; obsada: Guri Alfi, Assi Levy, Reut Alush, Liana Ayun, Gily Itskovitch; muzyka: Daniel Markovich; zdjęcia: Matan Akerman; gatunek: kryminał; kraj: Izrael; rok produkcji: 2020.

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH SERIALI? POLUB TĘ STRONĘ:
 

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.