Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Douglas Preston & Lincoln Child – Obsydianowa komnata

Agent specjalny Aloysius Pendergast zaginął w trakcie swojej poprzedniej misji. Tymczasem jego towarzyszka, Constance Greene, zostaje uprowadzona z ich posiadłości. W pogoń za porywaczem rusza ochroniarz Pendergasta – Proctor. Wie, że nie ma ani chwili do stracenia, gdyż za wszystkim stoi Diogenes – brat głównego bohatera, który powinien być martwy.

Moje pierwsze spotkanie z serią autorstwa Prestona i Childa, było całkiem przyjemne, choć niepozbawione pewnych zastrzeżeń (recenzja Karmazynowego Brzegu). Niestety, o drugiej przeczytanej książce, Obsydianowej komnacie, nie mogę powiedzieć wiele dobrego. Przede wszystkim jest to epizod kierowany do osób zapoznanych z całą serią. Jest w nim wiele nawiązań i objaśnień do wydarzeń, które miały miejsce np. w tomie dwunastym. Jeżeli więc planujecie sięgnąć po poprzednie części, to lekturę tej odłóżcie na jej kolej albo popsujecie sobie poznawanie poszczególnych elementów historii.
Po drugie fabuła Obsydianowej komnaty wyraźnie pozbawiona jest napięcia, choć były ku temu dobre warunki – na początku pościg Proctora za porwaną Constance nastawił mnie na dużo akcji, aby w kolejnych rozdziałach mocno obniżyć poprzeczkę. W dużej mierze to wynik nowego pomysłu na postać Diogenesa. Z rozmów między nim a Greene wyłonił się obraz zimnego przestępcy, który zrobi wszystko dla osiągnięcia celu, zaś teraz był złotoustym uwodzicielem, który porzucił dawne życie i obiecywał asystentce Pendergasta wspólne dożycie starości w raju. Jego przemowy były mdłe i antagonista sprawiał wrażenie jakby został całkowicie pozbawiony charakteru.

Samego protagonisty też właściwie w tej książce nie ma. Po części tę rolę może spełniać Constance, ale później okazuje się, że jej działania są wynikiem bardziej nienawiści niż pozytywnych uczuć. Dopiero końcowe rozdziały znowu przyciągnęły moją uwagę, ale i tutaj autorzy nie zdecydowali się na jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy pomiędzy braćmi. Zakładam, że postać młodszego z Pendergastów jeszcze kiedyś powróci, aby – po raz kolejny – sprawić kłopoty Aloysiusowi.

Z ciekawości sięgnę po kolejną część serii, ale wrażenia po tej powodują, że będę do niej raczej sceptycznie nastawiony.

Tytuł: Obsydianowa komnata
Autor: Douglas Preston, Lincoln Child
Tłumacz: Jan Kraśko
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Agora
Data premiery: 19.06.2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KRYMINAŁÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.