Dla DzieciKsiążkirecenzja książka

Cyferkowa książka. Anna Salamon i Alicja Krzanik – recenzja

Rok temu, za sprawą duetu Anna Salamon i Alicja Krzanik, mogliśmy cieszyć się jedną z ważniejszych premier książek dla dzieci na polskim rynku wydawniczym. Literkowa książka zachwyciła pomysłem i oryginalnością przedstawienia abecadła. Od niedawna w dobrych księgarniach dostępna jest druga część serii – Cyferkowa książka. Ponownie mamy tu do czynienia z dzierganiem ilustracji, tym razem jednak motywem przewodnim jest świat liczb. Tę i inne książki dla dzieci można znaleźć w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl.

W odróżnieniu od poprzedniczki, Cyferkowa książka nie jest wyłącznie wyjątkową laurką do oglądania i prostej nauki. Autorki postanowiły wprowadzić fabułę, dzięki której interakcja z treścią stoi na jeszcze większym poziomie. Bohaterem jest tu Franek wraz z jego rodziną. Mają oni specjalne zadanie do wykonania dla młodych czytelników. Trzeba mianowicie zapełnić biały regał, który początkowo stoi całkowicie pusty. Do użycia jest wiele dobrze znanych z życia przedmiotów. Są tu klocki, książki, samochody, filiżanki czy misie. Każde dostępne w innej liczbie, dzięki czemu łatwo zintegrować przyrastające wartości.

Treść napisana jest wierszem, a właściwie należałoby powiedzieć, że wierszykami. Każdy odpowiednio zrymowany, ale co dużo ważniejsze, naprawdę niegłupi. Znajdziemy w nich słowa motywujące do zabawy, poszukiwań, pisania po śladzie. Jest też całkiem sporo faktów, które młodego czytelnika mogą zainteresować. Mam tu na myśli chociażby nawiązania do pór roku, kolorów czy faktur. Cyferkowa książka jest także bogata w szczegóły. Duże rozkładówki to nie tylko regał z przedmiotami i wierszyki, ale także moc innych atrakcji. Są pociągi, ludzie na plaży, obserwacja kosmosu i wiele innych. Te drobiazgi stanowią dodatkową wartość i umożliwiają zadawanie dzieciom kolejnych pytań. Ile widzisz gwiazdek? Jakie są kolory wagoników? Co Pan trzyma w rękach? I wiele innych.

Widać że Anna Salamon i Alicja Krzanik nie powiedziały ostatniego słowa. Ich pomysły organizacyjne rozwijają się z pozycji na pozycję. Literkowa książka była przede wszystkim oryginalna i pięknie wykonana. Najnowsze dzieło w dorobku artystek idzie krok dalej. Dorzuca elementy sprawiające, że do książki chce się wracać, odkrywać ją na nowo. Nadal mam jednak wrażenie, że można tu zmieścić trochę więcej. I jestem dziwnie przekonany, że to nie ostatnie słowo autorek, że ich styl i kompozycja będą się rozwijać. Po literkach i cyferkach można przecież opowiedzieć o czymś więcej. Może o emocjach, miesiącach czy środkach transportu? Ja w każdym razie już zacieram ręce na ciąg dalszy dziergania tych wyjątkowych ilustracji.

Cyferkowa książka
Autor: Anna Salamon i Alicja Krzanik
Gatunek: literatura dla dzieci
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 31 marca 2021

Cyferkową Książkę można kupić w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.