Wystartował plebiscyt na Książkę Roku 2020 Lubimy Czytać

Wystartował plebiscyt na Książkę Roku 2020 Lubimy Czytać. Głosowanie trwa do 28 lutego na stronie https://lubimyczytac.pl/plebiscyt. To już szósta edycja plebiscytu, w którym czytelnicy przyznają tytuły Książek Roku. Laureatów poznamy 8 marca.

–  Zamierzaliśmy, tak jak w poprzednim roku, wyniki plebiscytu ogłosić na uroczystej gali, niestety z racji trwającej pandemii musieliśmy zmienić plany. Wyniki zaprezentujemy  w formie filmu/animacji  w serwisie lubimyczytać.pl, a także w Allegro oraz u partnerów medialnych Plebiscytu, czyli w serwisie Onet.pl i Noizz.pl oraz w innych mediach – opowiadają organizatorzy. 

Szósta edycja plebiscytu jest wyjątkowa ze względu na charytatywny aspekt wydarzenia. Internauci obok głosów na Książki Roku, wybiorą Fundację/Stowarzyszenie Roku 2020, a Allegro przekaże kwotę 250 tys. zł, która zasili konta wybranych fundacji i stowarzyszeń. Nominowane w tej kategorii są podmioty, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz branżę książki w czasie pandemii COVID-19. 

Wśród nominowanych znajdują się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling.

W roku 2020 społeczność lubimyczytać.pl oceniała w każdej minucie 5 książek, a nowa opinia pojawiała się w serwisie co minutę i 19 sekund. W sumie w serwisie czytelnicy wystawili już przeszło 25 mln ocen oraz napisali 2,5 mln opinii. To dzięki ich zaangażowaniu i wspólnie z nimi możemy już po raz szósty organizować największy plebiscyt czytelników w Polsce. Przed nami kolejna edycja Plebiscytu na Książki Roku. Nominowane tytuły były najchętniej czytane i najlepiej oceniane przez Internautów w trudnym roku 2020. To lista 245 wartościowych powieści, które pomogły czytelnikom przetrwać ciężkie chwile minionego roku, niejednokrotnie odrywając ich od przytłaczającej codzienności. Teraz wspólnie wybierzemy i wyróżnimy te książki, którym zdaniem czytelników należy się miano Książek Roku 2020 – opowiada Izabela Sadowska, prezes serwisu lubimyczytac.pl.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy również kampania, w której do czytania i udziału w głosowaniu zachęcają m.in. aktorka Anna Dereszowska, muzyk Wojtek Mazolewski, aktor Tomek Ciachorowski, osobowość telewizyjna Robert Makłowicz, a także dziennikarka i autorka cyklu “ĄĘ” Kamila Kalińczak i fotograf Michał Wilczewski znany jako “Wujaszek Liestyle”.

Focus na książki

Kategoria “Książki” na Allegro jest niezwykle obszerna i oferuje różnorodny wybór – od fantastyki przez literaturę piękną po kulinaria. Miłośnicy czytelnictwa znajdą tam również gadżety związane ze światem książek. W 2020 roku Polacy kupili na Allegro aż 18 milionów książek – to średnio 35 książek sprzedanych na minutę. Cieszymy się, że możemy być partnerami ogólnopolskiego plebiscytu i wesprzeć fundacje działające na polu czytelnictwa i literatury konkretną kwotą – mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

W poprzednim roku użytkownicy Allegro szczególnie chętnie sięgali po książki dziecięce i młodzieżowe. Oprócz tego na podium znalazła się także beletrystyka – w tej kategorii najczęściej wybierano literaturę piękną. Poza tym niezmiennie użytkownicy kupują także podręczniki – ta kategoria znalazła się na trzecim miejscu pod względem popularności.

 

Redakcja Administrator