X-O Manowar. Wizygot – recenzja

X-O Manowar. Wizygot to czwarty tom cyklu ukazującego się nakładem wydawnictwa Kboom, prezentującego losy Arica z Dacji. Autorem jest znany z niesamowitej serii Grass King, Matt Kindt, a za rysunki odpowiadają Ryan Bodenheim i Ariel Olivetti. Wizygota, jak i pozostałe tomy cyklu, można kupić w księgarni internetowej Tania Książka, wraz z wieloma innymi komiksami

Wizygot składa się z czterech zeszytów, które ukazują walkę Arica z wynajętymi kosmicznymi łowcami, mającymi za zadanie zdetronizowanie cesarza. Zaskoczony, zmuszony zostaje do zdjęcia zbroi. Przeciwnicy niestety sądzą, że jego siła tkwi jedynie w potędze zbroi. Tu jednak się mylą. Aric jest bardzo przebiegłym wojownikiem, dzięki czemu udaje mu się ponownie odnieść tryumf, a zarazem pokonać spiskowców i wynajętych przez nich zbirów. Zwycięstwo to sprawia również, że Aric uświadamia sobie, że jego zadaniem nie jest rządzenie. Oddaje więc władzę, a sam w pełni jednoczy się ze zbroją, której przysięgał nigdy nie używać. Stając się wszechpotężną bronią, wraca do swoich korzeni.

Pełna historia Arica na obcej planecie to przede wszystkim epicka opowieść napisana z ogromnym rozmachem. Czwarty tom to jedynie jeden, krótki epizod w całej tej historii, mający ukazać nieograniczoną potęgę zbroi X-O Manowar. Aric w najdramatyczniejszym momencie uświadamia sobie, że zbroja nie jest bronią, a jego częścią. Jego ciałem i skórą. Nawet pierwszy raz nazywa ją po imieniu – Shanharo. Dowiadujemy się również kilku ciekawostek z przeszłości Arica, który uciekł z Ziemi po tragedii jaka spotkała jego rodzinę, a za którą obwiniał właśnie zbroję. Dzięki temu uświadamiamy sobie dlaczego Aric tak długo wzbraniał się przez przyjęciem całkowitej mocy Shanharo.

Czwarty tom, podobnie jak poprzednie, wrażenie robi ciekawą grafiką. Pierwsze trzy tomy to prosta, ale cartoonowa kreska. Szczegółów jest mnóstwo, ale tylko na pierwszym planie. Zmiana następuje dopiero w czwartym zeszycie, gdy pałeczkę przejmuje Olivetti. Zestawia on dwie ziemskie linie czasowe. Czasy obecne i wydarzenia z przeszłości Arica. Stawia on na kadry bardziej przypominające fotografie. Całość rewelacyjnie komponuje się z opowieścią Matta Kindta i ewolucją jaką przechodzi bohater.

X-O Manowar. Wizygot to niesamowita historia, która wielokrotnie zaskakuje. Świetnie ogląda się konfrontację Arica z kosmicznymi łowcami, ale najbardziej zaskakujący jest sam finał, który jest zarazem wprowadzeniem nie tylko do Barbarzyńcy, ale i innej zapowiedzi wydawnictwa Kboom, jaką będzie II Wojna Zwiastunów. Czekamy z niecierpliwością.

X-O Manowar. Wizygot
Twórcy: Matt Kindt, Ryan Bodenheim, Ariel Olivetti, Andrew Dalhouse
Cykl: X-O Manowar
Uniwersum: Valiant
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, akcja, superbohaterowie
Data wydania:  październik 3 lutego 2020

 

X-O Manowar. Wizygot nabyliśmy na taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.