komiksrecenzja komiks

Wyglądasz jak śmierć. Opowieści z Akademii Umbrella – recenzja

O komiksie Umbrella Academy, autorstwa Gabriela Ba i Gerarda Waya zrobiło się głośno w Polsce po premierze serialu Netfixa. Od tamtej pory na naszym rynku wydawniczym pojawiło się trzy tomy tej dziwnej historii. Oczywiście to jednak nie koniec. W oczekiwaniu na kolejny tom fani dostają mały spin-off, a dokładnie historię osiemnastoletniego Klausa, który po tym jak zostaje usunięty z akademii musi radzić sobie sam w życiu. Seria ta również ukazała się nakładem wydawnictwa Kboom.

Twórcą tego albumu jest współautor głównej serii, Gerard Way. Łącząc siły z Shaunem Simonem, kreśli zwariowane przygody Klausa, które mają miejsce mniej więcej dziesięć lat przed wydarzeniami z Suity Apokaliptycznej. Brak kieszonkowego od lorda Hargreevesa sprawia, że bohater zmuszony zostaje do zarabiania na własne życie. Ci co jednak znają Klausa wiedzą, że jest niewiele rzeczy, które wychodzą mu dobrze.

Bohater trafia do Hollywood, gdzie na swojej drodze spotyka szympansa wampira (tak, wiem, brzmi to wręcz niedorzecznie, ale taki jest świat Umbrella Academy), który handluje narkotykami. Oczywiście to nie wszystko. Klaus pomaga również gasnącej gwieździe filmowej, w zamian z szprycę z heroiny. Jest to jednak pomoc nietypowa, bo Klaus wykorzystuje swoje upiorne talenty. Niestety docelowo wszystko sprowadza się do tego, że bohater będzie potrzebował pomocy. Tym razem jednak nikt z rodzeństwa nie przyjdzie mu na pomoc.

Sama historia jest zakręcona i dziwna, jak oczywiście cały świat Umbrella Academy. Znając główną serię, nie jest to jednak dla nas żadnym zaskoczeniem. Można też odnieść wrażenie, że Gerard Way chce być drugim Morrisonem. Kreśli on nieszablonową, a wręcz ekscentryczną historię, nie wyjaśniając w zasadzie nic. Z drugiej strony czytając te opowieści nikt nie zadaje pytań skąd wziął się szympans wampir, czy po co ktoś ciągle mutuje pająka. Świat przedstawiony mimo swojej dziwności jest sam w sobie naturalny i tylko my, czytelnicy dostrzegamy jego dziwność.

Grafika jest całkiem dobra i komponuje się z tą dziwaczną historią. Autorem jest I.N.J. Culbard, który zastępuje Gabriela Ba, choć ten też ma mały wkład w ten komiks. Jest autorem głównej okładki śródokładek. Wracając jednak do kadrów  ukazujących przygody Klasusa, to są one przejrzyste, choć lekko kreskówkowe. Cały komiks jest zaś jedną wielką paletą barw, z której Culbard wyciąga to co najlepsze.

Wyglądasz jak śmierć to opowieść dziwaczna, ekscentryczna i przeznaczona tylko dla dorosłych odbiorców. Historia jest zaś pozbawiona wszelkich hamulców, dzięki czemu komiks gwarantuje mnóstwo bezkompromisowej rozrywki.

Wyglądasz jak śmierć. Opowieści z Akademii Umbrella
Twórcy: Gerard Way, Shaun Simon, I.N.J. Culbard, Nate Piekos, Gabriel Ba
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: horror, science fiction, komiks
Data wydania: 13 września 2021

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu KBOOM

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.