Zapowiedź: Pierre Lemaitre „Kolory ognia”

14 października nakładem Wydawnictwa Albatros ukaże się nowa książka Pierre’a Lemaitre Kolory ognia, będąca kontynuacją słynnego Do zobaczenia w zaświatach, nagrodzonego Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013, określanej mianem „Małego Nobla”.

Nie ma takiego piekła, które pokonałoby tę kobietę.

Luty 1927 roku. Cały Paryż zbiera się na pogrzebie wpływowego milionera, Marcela Péricourta.

Jego finansowe imperium ma przejąć wnuk, ale los decyduje inaczej… Jednego dnia załamuje się całe życie córki Marcela, Madeleine, a ona sama orientuje się, że nie zostało jej nic, prócz nędzy i upadku.

Madeleine przyjdzie zmierzyć się z niegodziwością ludzi, chciwością czasów, korupcją oraz niezdrową ambicją zarządców imperium jej ojca. Będzie musiała wykorzystać całą inteligencję, determinację oraz odziedziczony po ojcu instynkt, by przetrwać i odbudować życie i majątek, choć jej, jako kobiecie, nie przysługuje nawet prawo do podpisania czeku…

Ta kobieta – choć jeszcze o tym nie wie – ma w sobie siłę charakteru ojca, która doprowadziła go do fortuny. I obmyśli iście diabelski plan, aby zemścić się na sprawcach jej upadku.

– Barwy pożogi to zupełnie inna książka niż Do zobaczenia w zaświatach, ale jednocześnie jest jej konsekwentną kontynuacją – narracyjnie, psychologicznie i światopoglądowo. Bezbłędnie skonstruowana akcja, złożone i wiarygodne psychologicznie postaci, fascynujący obraz epoki i społeczeństwa, ale przede wszystkim wciągająca historia upadku i odwetu – a to wszystko zaprawione subtelnym, tak typowym dla Lemaitre’a czarnym humorem. Ale jak tłem Do zobaczenia w zaświatach była wojna i jej konsekwencje, tak w Kolorach ognia staje się nim emancypacja kobiet. Oraz jej konsekwencje – Joanna Polachowska, tłumaczka książki.

Pierre Lemaitre (ur. 1951 r.) – francuski pisarz oraz scenarzysta. Popularność – we Francji i za granicą – zdobył jako autor powieści kryminalnych, z których kilka ukazało się w Polsce.

Szczególnie ważny dla kariery pisarza okazał się rok 2013, kiedy to jego kryminał Alex nagrodzono CWA International Dagger, a powieści Do zobaczenia w zaświatach, wykraczającej poza ramy gatunku uprawianego dotąd przez Lemaitre’a, przyznano najważniejsze francuskie wyróżnienie literackie – Nagrodę Goncourtów.

Pierre Lemaitre jest także współautorem scenariusza brawurowej ekranizacji Do zobaczenia w zaświatach, w reżyserii Alberta Dupontela, która w 2018 roku zdobyła aż 5 statuetek Cezara.

Redakcja Administrator