KsiążkiKsiążki nowości

Nadchodzące premiery Wydawnictwa IX: Griffin, Biedrzycki i Czyżewski

Wydawnictwo IX zapowiada premiery trzech nowych powieści, które wkrótce ukażą się jego nakładem. Będą to Armageddon House Michaela Griffina, Zimne światło gwiazd Bartka Biedrzyckiego i Alazza Cezarego Czyżewskiego.

Michael Griffin „Armageddon House”

Mark, Jenna, Greyson i Polly mieszkają w nowoczesnym bunkrze. Ten podziemny świat zaspokaja ich niezbędne potrzeby. Posiada dobrze wyposażoną kuchnię, siłownię i basen, a nawet pewnego rodzaju muzeum. Jego zaopatrzenie wystarczyłoby na całe życie. Z dala od świata zewnętrznego bohaterowie starają się zachować zdrowie psychiczne, przestrzegając ustalonych procedur i przyjmując codziennie nieokreślone leki. Tyle że żadne z nich nie pamięta dokładnie, jak się tam znalazło, ani co powinno robić. W miarę narastania pytań rośnie napięcie i rzeczywistość przestaje być stabilna.

Wydawnictwo IX
Rok wydania: 2020
Autor: Michael Griffin
Przekład: Tomasz Chyrzyński
Redakcja: Krzysztof Biliński
Okładka: Krzysztof Biliński
Redakcja techniczna i korekta: Krzysztof Biliński
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 110

Michael Griffin mieszka w Portland w stanie Oregon. Jego opowiadania były publikowane między innymi w takich magazynach jak „Apex”, „Black Static”, „Lovecraft eZine” czy „Strange Aeons”, a także w wielu antologiach. Jego książka The Human Alchemy była nominowana do nagrody Shirley Jackson Award w 2018 roku, a z kolei antologia The Grimscribe’s Puppets, będąca hołdem złożonym twórczości Thomasa Ligottiego, w której znalazło się jego opowiadanie Diamond Dust, otrzymała wspomnianą nagrodę główną w roku 2013. Jest także muzykiem i założycielem Hypnos Recordings, wytwórni ambientowej, którą prowadzi wraz z żoną. Sporo informacji na temat twórczości autora można znaleźć na jego blogu pod adresem griffinwords.com i na Twitterze, gdzie publikuje posty jako @mgsoundvisions.

FRAGMENT POWIEŚCI „ARMAGEDDON HOUSE”

Bartek Biedrzycki „Zimne światło gwiazd”

Krótka choć gwałtowna wojna wstrząsnęła kontynentem drugi raz po zaledwie dwudziestu latach wolności i pokoju. Dała nam impuls, aby tu, w Środkowej i Wschodniej Europie, skupić się na pracy na rzecz pokoju. Socjalistyczna nauka i technika wyniosła nas na orbitę, zgodnie ze słowami naszego wielkiego rodaka Konstantego Ciołkowskiego, że wprawdzie planeta nasza jest kolebką rozumu, lecz nie można całego życia spędzić w kolebce.

Żyjemy w wieku gwiezdnym, w erze kosmosu, w czasach rewolucji ponadplanetarnej. To, o czym zaledwie śnili nasi dziadowie, a co w dekadzie naszych ojców było wciąż tylko ledwo uchwytnym marzeniem, stało się dla nas, dzieci demokratycznego dobrobytu i nauki – codziennością.

Gdy w 1977 roku otwarto Szkołę Pilotów przy Centrum Kosmicznym Konstantego Ciołkowskiego, w mury nowej uczelni wstąpili dziewczęta i chłopcy będący kwiatem narodu polskiego. Ci dzielni młodzi ludzie, stawiając obywatelski obowiązek i rozwój nauki ponad własne partykularne interesy i ponad własne życie, zasiedlają zimną pustkę kosmicznej próżni.

Poznajcie losy bohaterów socjalistycznej epopei – Gwiezdnej Glorii, pierwszej Polki w kosmosie – Wiktora Dobrowolskiego i Jerzego Nowickiego, pary nieustraszonych pilotów, których nie przeraża mrok orbity ani technologiczne niedostatki, a także przybranego ojca ich wszystkich – dyrektora Centrum Kosmicznego, towarzysza o nienagannej obywatelskiej postawie, który nie waha się, gdy trzeba, postawić ludzkie życie ponad partyjnym interesem.

Wydawnictwo IX
Rok wydania: 2020
Autor: Bartek Biedrzycki
Redakcja: Michał Cetnarowski
Ilustracje: Robert Adler
Okładka: Krzysztof Biliński
Redakcja techniczna i korekta: Krzysztof Biliński
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 330

Bartek Biedrzycki (ur. 3 czerwca 1978 w Warszawie) – od dziecka chciał tworzyć komiksy, ale ostatecznie skończył jako pisarz fantastyczny. Żeby jakoś osłodzić sobie świadomość, że jest graficznym beztalenciem, został także wydawcą i redaktorem. W chwili obecnej redaguje między innymi „Rocznik Fantastyczny” i zina „Żar-ptak”. Był jednym z pierwszych polskich podcasterów, został nagrodzony w konkursie European Podcast Award, jednak prawdziwy rozgłos przyniosły mu – niemal jednocześnie – zostanie bohaterem Szczurów Wrocławia i wydanie postapokaliptycznej powieści rozgrywającej się w warszawskim metrze. Od tamtej pory opublikował jeszcze dwie powieści osadzone w uniwersum swojego debiutu oraz w sumie kilkadziesiąt opowiadań, z których część trafiła do tego zbioru. Oprócz postapokalipsy i space opera uprawiał cyberpunk, dark future, fantastykę socjologiczną czy fantasy, a zmęczony globalną pandemią napisał kryminał z elementami grozy osadzony w sztafażu planetary romance. Działalność pisarską i wydawniczą godzi na co dzień z pracą zawodową w obszarze IT. Ma żonę, dwójkę dzieci i dom nad rzeką, w którym od trzech lat bezskutecznie próbuje schwytać mieszkającą na strychu kunę.

FRAGMENT POWIEŚCI „ZIMNE ŚWIATŁO GWIAZD”

Cezary Czyżewski „Alazza”

Tadeusz Siekierski, fizyk, zostaje przypadkowo wciągnięty przez swojego kolegę policjanta w sprawę z pozoru czysto kryminalną – zabójstwo mężczyzny na jednym z bydgoskich osiedli. Historia zaczyna się jednak komplikować, gdy okazuje się, iż sprawca niekoniecznie musi być człowiekiem. Trzeźwo myślący Siekierski przekonuje się, że otaczający go świat, to nie tylko dająca się potwierdzić naukowo zjawiska fizyczne…

Opowieść pełna tajemnic, sił potężniejszych niż ludzkość i magii, czającej się w zaułkach Bydgoszczy.

Znakomicie napisana i świetnie się czytająca rozrywkowa mieszanka horroru i urban fantasy. […] „Alazza” to bardzo przyjemne zaskoczenie i czekam na więcej.
Rafał Galfryd Głuchowski

[…] lektura sprawia sporo frajdy, a o to przecież chodzi. Pochłonąłem ją w parę godzin i był to czas naprawdę przyjemnie spędzony.
Przemysław Mrówka, Gildia.pl

Jak na debiut Czyżewskiego, „Alazza” jest dobrą powieścią. Dlatego jeśli lubicie historie kryminalne z wątkami nadprzyrodzonymi, okraszone szczyptą humoru ta książka jest właśnie dla Was.
Magdalena Paluch, Grozownia

Wydawnictwo IX
Rok wydania: 2020
Autor: Cezary Czyżewski
Redakcja i korekta: Jolanta Lewińska
Okładka: Cezary Czyżewski
Ilustracje: Anna Janusz-Strzyż
Redakcja techniczna: Krzysztof Biliński
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 288

Cezary Czyżewski. Rocznik 1973. Bydgoszczanin. Z zawodu konserwator zabytków, obecnie żeglarz. Gdy nie żegluje po morzu, pisze. W przeszłości publikował opowiadania w magazynie „Science Fiction” i na portalach internetowych. Teraz próbuje dłuższych form.

FRAGMENT POWIEŚCI „ALAZZA” 

Redakcja Administrator