Bardzo Dzika Opowieść. Mistrz Ryś – recenzja

Bardzo Dzika Opowieść to historia grupki zwierząt, które muszą sobie radzić w świecie bez żadnych zasad. Twórcami komiksu są Tomasz Samojlik, Marcin Podolec i Agata Mianowska, którym wspólnie udało się zrealizować projekt dla dzieci z ciekawym przesłaniem również dla dorosłych. Historia ukazała się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu w ramach cyklu Krótkie Gatki.

Pierwszy tom przedstawiał losy kotki Ryśki, która została porzucona w lesie. Jest to nietypowy las. Las Złamanych Serc, do którego trafia większość porzuconych domowych zwierząt. Jedne walczą o przetrwanie, większość jednak staje się ofiarami innych dzikich zwierząt. Las ten jest również rezerwatem rysia, którego jednak od dłuższego czasu nikt nie widział. Jak się okazało, ryś został zamknięty, aby zły człowiek mógł przejąć las. Jeżeli komisja, która lada dzień ma stawić się na audyt nie zobaczy śladów rysia, zlikwiduje rezerwat, a las zostanie sprzedany i wykarczowany.

Jak się okazuje, mimo że Ryśka jest zwierzątkiem domowym, potrafi walczyć o swoje. Nie dość, że stawia czoła dzikim psom, to również odnajduje klatkę rysia i pomaga go uwolnić. Zły człowiek tak szybko się jednak nie podda i zrobi wszystko, aby przybyła na miejsce komisja uznała, że trzeba zlikwidować rezerwat. Dochodzi do ostatecznej konfrontacji między psubratami, a pozostałymi zwierzętami.

Poza wierzchnią warstwą, która ukazuje pewną niebezpieczną i pełną przygód historię, twórcy gdzieś głębiej przemycają alegorię współczesnego świata. Świata, w którym rządzi prawo silniejszego i bardziej przebiegłego. Jest to również historia posiadająca ekologiczny wydźwięk. Nienachalny, ale stonowany i delikatnie wpleciony w fabułę.
Bardzo dzika opowieść to kolejna odsłona niezwykle ciekawej opowieści dla najmłodszych, którzy do przygód Ryśki w lesie Złamanych Serc, będą wracać nie raz. Są tu przygoda, niebezpieczeństwo, ale i przyjaźń, poświęcenie i oddanie. Wartości, które są zawsze ważne i kształtują osobowość dzieci. Dodatkowo opowieść wzbudzi w młodym czytelniku świadomość ekologiczną, ale w prosty i nienachalny sposób. Finał jest zabawny i wzruszający zarazem, jak cała opowieść o przygodach zwierząt, które w sytuacji zagrożenia potrafią się zjednoczyć i walczyć o swoje.

Bardzo Dzika Opowieść
Tom 2. Mistrz Ryś
Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Marcin Podolec
Kolory: Agata Mianowska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 25 sierpnia 2020

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.