filmnews film

Cudowny Chłopiec Kina – filmy Xaviera Dolana na MOJEeKINO

Nie znamy drugiego takiego reżysera, który potrafi zbudować w swoich filmach tak bardzo intymną atmosferę i bez cienia wstydu czy zażenowania zaprosić nas to tego świata, w którym my – widzowie odnajdujemy swoje emocje!

Przydomek Enfant chéri, czyli Kochane Dziecko ze słynnego festiwalu w Cannes nie został mu nadany bez powodu. Mając zaledwie 27 lat, Xavier Dolan napisał i wyreżyserował siedem uznanych na całym świecie filmów oraz dwa wideoklipy, które łącznie obejrzało ponad dwa miliardy widzów. Dolan je, śpi i oddycha kinem i robił to przez całe swoje życie.

Xavier Dolan zdobywał doświadczenie w ekspresowym tempie, trudno też porównywać jego karierę z kimkolwiek w jego wieku.

Przechodząc od projektów kameralnych do tych bardziej ambitnych, Dolan angażuje się w niemal każdy etap swoich filmów. Poprzez estetyczne ekstrawagancje, jest kwintesencją społeczności LGBTQA+, kobiet i kina kanadyjskiego. Wydaje się, że niczego się nie boi.

Talentu nie da się nauczyć, a Xavier Dolan ma go wiele. W 2008 roku, w wieku zaledwie 19 lat, Dolan wyprodukował i wyreżyserował swój pierwszy film. „Zabiłem swoją matkę”, który otrzymał trzy nagrody na festiwalu w Cannes. W wieku 19 lat! Sześć lat później zasiadał w jury tego festiwalu!

Pochodząc z aktorskiego środowiska, skupia się przede wszystkim na dialogu i aktorach. To jest to, co go napędza i co doprowadziło go tutaj, gdzie jest, do opowiadania historii. Dolan ma piękny charakter pisma; ćwicząc się przez całe życie w opowiadaniach i wierszach, skupił się na scenariuszach.

Od ucznia do mistrza, Dolan przeszedł imponującą drogę. Nie tylko niesamowicie opowiada swoje historie, ale robi to na trzech różnych poziomach: scenopisarstwa, reżyserii i montażu. Niektórzy mówią, że reżyser musi się wycofać ze swojej sztuki, ale Dolan jest bardzo mocno przywiązany do swoich filmów.

Już w pierwszym z nich, który napisał, wyprodukował i wyreżyserował, zagrał również główną rolę, ale też zaprojektował kostiumy, co stało się motywem przewodnim jego kariery. Podobno wyreżyserował swój własny film, ponieważ był zmęczony byciem aktorem pracującym na pół etatu, piorącym i czekającym na telefon.

Niektórzy zarzucają mu, że w każdym swoim filmie narcystycznie eksponuje swoje życie. Jest w centrum tego świata. Dla nas to atut, bo siebie zna bardzo dobrze i nie wstydzi się odkrywać przed widzami.

Zabiłem swoją matkę” to tygiel wszystkiego, co później znajdziemy w jego kinematografii. Kłopotliwe dzieciństwo, miłosno-nienawidząca relacja z matką i niemożliwy związek miłosny. To tematy, z którymi jako widzowie możemy się łatwo utożsamić. A Dolan daje nam prawdziwe emocje, przez które wszyscy przechodzimy w życiu. Czyż nie jest to imponujące jak na kogoś w jego wieku?

Od 14 do 16 maja na MOJEeKINO zapraszamy na cykl: #CUDOWNYCHŁOPIECKINA

A w nim:

TO TYLKO KONIEC ŚWIATA

Nagrodzony Grad Prix na Festiwalu w Cannes – opowiada historię 34-letniego Louisa, który powraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza swojej matce i rodzeństwu ogłosić, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie stanie mu jednak niezwykle zawiła przeszłość. Ten film jest zachwycający, wystylizowany i intensywny, oddaje historie bohaterów, ich wspomnienia, smutek, a może też miłość.

NA ZAWSZE LAURENCE

Stylowy i przejmujący melodramat nagrodzony dwoma wyróżnieniami w Cannes, w którym tematyka, scenariusz i kreacje aktorskie są wystarczające, by uczynić ten film fascynującym! Główny bohater, pisarz i wykładowca, tworzy szczęśliwy związek z Fred, odnosi sukcesy zawodowe, a jego studentki po cichu się w nim podkochują. Życie wydaje się piękne i satysfakcjonujące

MATTHIAS I MAXIME

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna.

TOM

Tom, pracownik agencji reklamowej, przyjeżdża na zapadłą prowincję na pogrzeb dawnego kochanka, Guillema. Poznaje matkę i brata chłopaka, o którego istnieniu nie miał pojęcia. Po ceremonii zamierza od razu wyjechać, jednak nie jest to takie proste, jak sobie wyobrażał. Film pełen odwołań do klasyków kina grozy, przyprawi was o dreszcze.

INFORMACJA PRASOWA: STOWARZYSZENIE KIN STUDYJNYCH

Redakcja Administrator