komiksrecenzja komiks

Batman Metal. Batman, który się śmieje – Tom 1. Recenzja

Batman, który się śmieje to postać, która pojawiła się w komiksowej serii Batman Metal. Mroczny Rycerz odkrywa materiał, który otwiera przejścia do mrocznego multiversum. Znajdują się w nim światy, w których historia potoczyła się zupełnie inaczej niż na naszej Ziemi, a ich mieszkańcy przypominają postaci rodem z sennych koszmarów. Były w nich mroczne wersje Batmana. Większość z tych postaci zginęła w konfrontacji z Batmanem z Ziemi. Pozostał tylko jeden – Batman, który się śmieje. Jest to Bruce Wayne, który stał się w swoim świecie Jokerem. Przybywa do Gotham, aby zamienić życie Batmana i całego miasta w piekło.

Batman z Ziemi oczywiście postanawia stawić mu czoła. Na początku nie sądzi jednak, że sprawa będzie aż tak bardzo skomplikowana, szczególnie, że Batman, który się śmieje nie jest sam. Jego pomocnikiem jest Ponury Rycerz, również odpowiednik Batmana z innego świata, tyleż bezwzględny co skuteczny w swoich działaniach. Dochodzi do pojedynku Batmanów, którego finał nawet przez moment nie jest przesądzony, a zwycięstwo będzie okupione wielkim poświęceniem. Pomysł ten kreślą Scott Snyder i James Tynion IV.

Kadry wyłamują się wszelkim konwencjom. Panuje tu mrok i szaleństwo

Ich opowieść jest złożona, wyrazista, brutalna i dynamiczna zarazem.  Historia jest mroczna i przerażająca momentami. Narracja jest płynna, choć z każdą kolejną stroną twórca zalewa nas potokami słów. W pewnym momencie nie wiadomo na czym się skupiać, na tekście czy na obrazach. Szczególnie, że te robią ogromne wrażenie. Jock odwalił kawał dobrej roboty. Obrazy są proste i przerażające i idealnie komponują się w fabułą. Kadry wyłamują się wszelkim konwencjom, a twórca skupia się na ukazaniu mimiki twarzy, z której możemy wyczytać różne emocje, w tym smutek, rozpacz, złość i szaleństwo. Przeciwstawione temu są wydarzenia ze świata Ponurego Rycerza, którego historię rysuje Eduardo Risso. Rysunki w większości są gładkie, wręcz pastelowe. Nie ma tu tej ostrości i szaleństwa.

Batman, który się śmieje to jeden z ciekawszych komiksów o przygodach Batmana. Połączenie historii klasycznego superbohatera z mocnym i wyrazistym horrorem. Twórcy ukazują walkę dobra ze złem, w której aby zwyciężyć trzeba poświęcić bardzo wiele. Nawet samemu stać się złym. Gdzie leży granica i czy cel uświęca środki? Takie pytanie kreuje się w naszej głowie w trakcie lektury. Poza tym solidna rozrywka w najczystszej postaci. 

Batman. Który się śmieje
Cykl: Batman. Który się śmieje (tom 1)
Twórcy: Scott Snyder, James Tynion IV, Jock, Eduardo Risso, David Baron, Dave Stewart
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, horror, superbohaterowie
Data wydania: 29 kwietnia 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.