Marek Krajewski. Pomocnik Kata – recenzja

Marek Krajewski powraca z kolejną odsłoną przygód Edwarda Popielskiego aka Łyssego. Najnowsza powieść zatytułowana Pomocnik Kata, poza tym że jest pełnokrwistym kryminałem, stanowi również angażującą powieść szpiegowską. Trend ten w swoich książkach autor zapoczątkował Dziewczyną o Czterech Palcach i teraz go kontynuuje, kolejny raz wrzucając swojego bohatera w sam środek wojny wywiadów.

Akcja rozgrywa się w 1927 roku. Tłem powieści jest prawdziwe wydarzenie, a mianowicie zabójstwo ambasadora ZSRS w Polsce, Piotra Wojkowa. Autorem zamachu jest dziewiętnastoletni Borys Kowerda. Trudne stosunki pomiędzy państwami stają się jeszcze bardziej napięte. Dochodzi więc do szybkiego pokazowego procesu. Tylko Popielski wie, jak to było naprawdę z zamachem. Niestety tajemnice wtedy są dobre, kiedy pozostają w ukryciu. Gdy jednak wychodzą na jaw, zawsze ktoś na tym cierpi. Nie inaczej będzie i tym razem, a morderstwo Wojkowa to dopiero początek.

Wyrazista i intrygująca historia

Autor kolejny raz kreuje w swojej powieści intrygującą zagadkę kryminalną połączoną z wątkiem szpiegowski. Odchodzi on od charakterystycznego dla serii z Mockiem obrazu. Nie doświadczymy tu podobieństw do Erynii czy Areny Szczurów. Choć historia jest wyrazista, to jednak lekko ułagodzona. Zmienia się również sposób prowadzenia narracji. Historię poznajemy z dwóch perspektyw. Jedna to wydarzenia widziane oczami Edwarda Popielskiego. W drugim przypadku o wydarzeniach dowiadujemy się z wykładu pewnego profesora, który referuje nam wydarzenia z przeszłości.

Krajewski czaruje również stylistyką. Czytanie o przygodach Popielskiego w takim wydaniu to prawdziwa wirtuozeria. Idealnie połączenie książki typowo rozrywkowej w niemal artystycznym wydaniu z przebogatym słownictwem. Do tego świetny retrokryminał i historia będąca połączeniem prawdziwych wydarzeń z wplecioną wymyśloną intrygą.

Pomocnik Kata stanowi ciekawą mieszankę wątków kryminalnych i szpiegowskich. Wciągającą historię autor doprawia krwawymi i brutalnymi rozgrywkami między policją, agentami Dwójki i bolszewikami, z prawdziwym zamachem na ambasadora ZSRS w tle. Nie brakuje również klimatu II Rzeczypospolitej i odniesień do naszej najnowszej historii. Dzięki temu od powieści nie sposób się oderwać, aż do finałowego rozstrzygnięcia.

Pomocnik Kata
Autor: Marek Krajewski
Cykl: Edward Popielski
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: kryminał, powieść szpiegowska
Data wydania: 20 maja 2020

 

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.