Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Rytuały Wody – recenzja

Rytuały Wody to drugi tom intrygującego cyklu Evy Garcíi Sáenz de Urturi Trylogia Białego Miasta, zapoczątkowanej rewelacyjną Ciszą Białego Miasta. Miejscem akcji tej opowieści jest Alava – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków, ze stolicą w Vitori.

Bohaterem książki jest Unai López de Ayala zwany przez przyjaciół Krakenem. Jest on zarazem narratorem tej historii. W pierwszej części relacjonował wydarzenia, będąc w śpiączce po postrzale w głowę przez psychopatę, który terroryzował miasto. Teraz po powrocie do żywych musi nie tylko zmierzyć się z niedowładem mowy, problemami prywatnymi, ale również stawić czoła swojej przeszłości, która niespodziewanie daje o sobie znać.

Znalezione zostają bowiem zwłoki kobiety, poparzonej, powieszonej i utopionej, która spodziewała się dziecka. Kraken, mimo swojej niedyspozycji, poproszony zostaje do pomocy jako profiler. Szybko okazuje się, że znał ofiarę w przeszłości – była to jego pierwsza dziewczyna. Nic nie wskazuje na działanie seryjnego mordercy. Wszystko do czasu, gdy ginie kolejny znajomy Unaia, a zarazem znajomy zamordowanej dziewczyny. Wszyscy spotkali się na pewnym obozie archeologicznym, gdzie doszło również do pewnych wydarzeń mających wpływ na kilku dobrych przyjaciół.

Autorka kolejny raz zabiera swoich czytelników w wędrówkę po Alavie i jej zabytkach. Tym razem jednak na pierwszym miejscu stawia jednak kulturę ibero-celtycką. Prowadzi nas po zabytkach z nią związanych, a także ukazuje mnóstwo szczegółów związanych z samą tradycją basków. Poznajemy kolejne przykłady historii, zabytków, wierzeń i legend związanych z tym malowniczym regionem.

Rytuały Wody to kolejna cześć ciekawej trylogii, która opowiada o serii przerażających morderstw, u których podstaw leżą ludzkie traumy z przeszłości, przeżycia z dzieciństwa, brak miłości, a głównie ludzka krzywda, której doświadczamy.

Rytuały Wody
Autorka: Eva García Sáenz de Urturi
Cykl: Trylogia Białego Miasta
Wydawnictwo: MUZA
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 30 października 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.