Christopher Berry-Dee. Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów – recenzja

Christopher Berry-Dee to kryminolog i śledczy, który w czasie swojej kariery zawodowej rozmawiał oraz utrzymywał kontakt listowny z wieloma groźnymi mordercami. Zdobywając ich zaufanie, wielokrotnie udało mu się wydobyć z nich kluczowe zeznania, przyczyniając się do zakończenia niejednego śledztwa, które utknęło w martwym punkcie. Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów to już trzecia książka, w której Christopher Berry-Dee dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami.

Natura sprawiła, że boimy się tego, czego nie znamy lub nie rozumiemy. Z drugiej strony nieznane często nas pociąga i fascynuje. Nie inaczej jest z rzeczami strasznymi i przerażającymi. Nikt z nas nie chciałby spotkać się twarzą w twarz z psychopatą, a jednak postaci takie od zawsze budziły nie tylko lęk, ale i ciekawość ludzi. Nie można więc dziwić się, że pozycje takie jak Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów cieszą się sporą popularnością wśród czytelników na całym świecie.
W swojej najnowszej publikacji Christopher Berry-Dee zabiera nas na spotkanie z brutalnymi mordercami, manipulatorami, oszustami. Czytelnicy mogą poznać szczegóły makabrycznych zbrodni i poznać psychopatów, którzy za nimi stoją. Opisy morderstw dokonanych przez Oscara Pistoriusa, „Dusiciela ze wzgórz” Kennetha Bianchiego i wielu, wielu innych zostały wzbogacone o szczegółowe profile psychologiczne bohaterów książki. Z jej kart wyłania się dziwny, przerażający świat „w którym słonie latają, ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, a władzę sprawują wróżki.

O ile temat książki Christophera Berry-Dee jest niewątpliwie fascynujący, to już sposób, w jaki został ukazany w publikacji, niestety nie. Mimo tytułu, w książce nie znajdziemy tak wielu dialogów ze zbrodniarzami, jak można by tego oczekiwać. Zanim zresztą czytelnik dojdzie do opisu poszczególnych przypadków psychopatów, musi przebrnąć przez długi fragment książki analizujący pojęcia takie jak psychopatia lub bestia. Część ta niewątpliwie zawiera wiele ważnych informacji, jednak sposób ich podania nie jest moim zdaniem mocną stroną tej pozycji. Pomimo tych uwag, myślę, że książka spodoba się tym czytelnikom, którzy fascynują się mrocznymi historiami lub chcieliby zgłębić temat psychopatii wśród przestępców.

Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów
Autor: Christopher Berry-Dee
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Gatunek: Literatura faktu
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 20 maja 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.