Jay Anson. Amityville Horror – recenzja

Dwadzieścia osiem dni terroru. Tak najkrócej można streścić historię, którą opisał Jay Anson w swojej książce Amityville Horror, a która oparta została na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce prawie czterdzieści pięć lat temu w małej miejscowości Amityville w Stanach Zjednoczonych. Mimo że fabuła doczekała się kilku kontynuacji i licznych filmowych adaptacji, dopiero teraz trafia na polski rynek, a to za sprawą wydawnictwa Vesper. To wielka gratka dla wielbicieli gatunku.

Historia zaczyna się w roku 1975. Rodzina Lutzów przeprowadza się do wymarzonego domu, który nabywają po naprawdę okazjonalnej cenie. Przyczyną tego stanu rzeczy był fakt, że dwa lata wcześniej Ronald DeFeo Jr. zamordował tam swoich rodziców, braci i siostry. Rodziny Lutzów nie przeraża jednak ta świadomość. Wszystko jednak do czasu, gdy uświadamiają sobie, że coś jest nie tak z tym domem.

Szereg zjawisk paranormalnych, które zaczęły następować jedne po drugich, sprawiły, że rodzina Lutzów doświadczyła najbardziej przerażających rzeczy jakie przytrafić się mogą tylko w koszmarach. Począwszy od niewinnych anomalii w postaci zakłóceń na linii telefonicznej i nagłych skoków temperatury po lewitujące przedmioty i fizyczne przeobrażenia. Wszystko to zmusiło rodzinę Lutzów po dwudziestu ośmiu dniach do ucieczki w celu ratowania swojego życia przed emanacją zła, które spersonifikowało się w ich nowym domu.
Ta przerażająca historia, która wydarzyła się czterdzieści lat temu, ukazana została w formie relacji, która każdego przyprawi o szybsze bicie serca. Autor spisał ją w sposób rzetelny i obrazowy, a potencjalny czytelnik, nawet jeśli nie wierzy w dokumentalny wydźwięk tej opowieści, to na pewno będzie usatysfakcjonowany treścią i formą. Książka zmusza do zastanowienia się nad istotą tej mrocznej tajemnicy, a równocześnie prowokuje dyskusję na temat mistyfikacji, zbiorowej psychozy czy prawdziwości tych zdarzeń.

Amityville Horror to pozycja dla wszystkich miłośników grozy, która już dawno zapisała się w kanonie gatunku. Proza Ansona to klasyk, który świetnie sprawdzi się jako wprowadzenie do grozy opartej na motywie nawiedzonego domu. Nie sposób nie wspomnieć o rewelacyjnym wydaniu, do jakich wydawnictwo Vesper już dawno nas przyzwyczaiło, które idealnie wpasuje się w domowe biblioteczki.

Amityville Horror
Autor: Jay Anson
Wydawnictwo: Vesper
Gatunek: horror
Data wydania: 18 września 2019

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Vesper

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.