Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Bernard Minier. Lucia – recenzja

Bernard Minier to jeden z popularniejszych francuskich pisarzy thrillerów i kryminałów. Jest ojcem Martina Servaza, komendanta policji, którego powołał do życia w powieści Bielszy Odcień Śmierci. Teraz za sprawą Domu Wydawniczego Rebis możemy przeczytać jego najnowszą książkę, której główną bohaterką jest Lucia Guerrero.  Ta nietuzinkowa policjantka na pewno skradnie wasze serca.

Akcja rozpoczyna się od makabrycznej zbrodni pod Madrytem. Ofiarą jest funkcjonariusz Guardia Civil i partner głównej bohaterki. Sprawa jest o tyle enigmatyczna, że nie został on zwyczajnie zamordowany, ale jego ciało zostało znalezione wiszące na krzyżu. W tym samym czasie studenci Uniwersytetu w Salamance prowadzą nietypowe badania. Analizując sceny z barokowych obrazów, dochodzą do wniosku, że istnieje zwyrodnialec, który przez trzydzieści lat mordował ludzi, a miejsca zbrodni aranżował na wzór tychże obrazów.

Szybko się okazuje, że obie te sprawy dotyczą jednego zabójcy. Lucia, zdeterminowana, aby złapać mordercę kolegi, postanawia połączyć siły z grupą młodych ludzi i powstrzymać szaleńca, zanim dokona kolejnego mordu. Niestety sprawa nie będzie prosta, szczególnie że w grę wchodzi ich przeszłość, która boleśnie się o siebie upomni.

Twórczość Miniera jest niesamowita. Jest to pisarz, który nie popada w żadne schematy. Każda jego książka jest inna i nie chodzi tu jedynie o fabułę. Autor za każdym razem bawi się formą, zarazem serwując kolejną mroczną opowieść z trupem w tle. Nie inaczej jest i w tym przypadku, a dodatkowo dostajemy tu dwutorową historię, której geneza jest wspólna, a finał zaskakuje.

Lucia to kolejna mroczna i pełna enigmatycznych wątków historia. To również nowe otwarcie w twórczości Miniera, dzięki któremu fani mogą poczuć pewien powiew świeżości. Intrygująca opowieść z fascynującą bohaterką, która – miejmy nadzieję – jeszcze powróci i zapewni nam mnóstwo niesamowitych przygód.


Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.