Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

David Lagercrantz. Ta, która musi umrzeć – recenzja

Trylogia Millenium to seria bestsellerowych powieści kryminalnych wywodzących się z najlepszych szwedzkich tradycji tego gatunku. Jej autorem był zmarły w 2004 roku Stieg Larrson. Seria ukazała się i zyskała rozgłos już po śmierci autora. To jednak nie koniec. Kolejne tomy napisał David Lagercrantz, pozwalając fanom Lisbeth i Michaela odrywać kolejne tajemnice nie tylko przeszłości bohaterów, ale i współczesnej polityki i biznesu. Obecnie na polskim rynku wydawniczym ukazał się już szósty tom całej serii, a trzeci napisany przez Lagercrantza. Ta, która musi umrzeć zamyka jeden z najważniejszych wątków w relacji Lisbeth i jej siostry.

Głównym wątkiem jest sprawa śmierci bezdomnego, którego ciało znaleziono w centrum Sztokholmu. Przeprowadzającej autopsję lekarce nie daje spokoju fakt, że nie udało się ustalić jego tożsamości. Pikanterii spawie dodaje informacja, że bezdomny miał miał przy sobie numer telefonu Michaela Blomkvista. Lekarka kontaktuje się z dziennikarzem, jednak na początku nie jest on chętny zajęcia się tą sprawą, szczególnie, że ma swoje problemy.

Z czasem jedna zmienia zdanie, gdy uświadamia sobie w jakich okolicznościach spotkał nieboszczyka. Według zeznań świadków kierował on niepochlebne słowa w kierunku szwedzkiego ministra obrony. Pytanie, które nurtuje Michaela, to czy obu panów coś łączy, czy był to zwykły bełkot bezdomnego alkoholika i ćpuna? W odpowiedzi na to pytanie pomoże mu Lisbeth, która wyjechała do Moskwy w celu wyrównania rachunków ze swoją siostrą Camillą.
Śmiało można powiedzieć, że Lagercrantz okazał się właściwym człowiekiem do kontynuowania przygód Michaaela i Lisbeth. Jego trylogia oczywiście różnie się mocno od trylogii Larssona, jednak w prozie Lagercrantza wszystko jest na swoim miejscu – powiązania, zależności, przeszłość bohaterów, a nawet postacie. Z perspektywy przeszłości w tej historii najważniejszy jest właśnie wątek Lisbeth i Camilli. Autor kończąc, cykl zamyka również ten wątek. Czy w udany sposób? Myślę, że każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Stylu Larssona nie da się podrobić. Lagercrantz wcale tego nie próbuje. On tworzy własny klimat. Jego historia, mimo że bazuje na tej zapoczątkowanej przez Larssona, który wykreował rewelacyjne postacie i uwikłał je w niesamowite przygody, nadal trzyma w napięciu i pozwala spojrzeć na wszystko z nowego punktu widzenia. Śmiało można powiedzieć, że nie jest to odcinanie kuponów od popularności poprzednika.

Historia jest pomysłowa i łączy w sobie wątki kryminalne oraz polityczne. Rasowy thriller przeplata się z wątkami szpiegowskimi, a całość okraszona jest kolejnymi tajemnicami z przeszłości. Ta, która musi umrzeć nie jest powieścią doskonałą, ale przyzwoitym zamknięciem całego cyklu, który przez wiele długich lat towarzyszył czytelnikom na całym świecie.

Ta, która musi umrzeć
Autor: David Lagercrantz
Cykl: Millenium (tom 6)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 22 sierpnia 2019

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.