Templariusze na wojnie 1120-1312 – recenzja

Paul Hill to znany historyk i pisarz znany głównie z archeologii militarnej, a także specjalista w dziedzinie średniowiecznych wojen. Autor wielu publikacji dotyczących bitew toczonych przez Normanów, Wikingów czy Anglo-Sasów. Jedna z nich dotycząca wojennych podbojów Templariuszy niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Zakon Templariuszy od zawsze budził zainteresowanie. Związane to było głównie z wieloma tajemnicami, którymi owiane było zgromadzenie. Ogromne skarby, sprzeniewierzenie się wierze, Święty Graal czy Arka Przymierza. To tylko niektóre elementy, które sprawiały, że zakon wzbudzał mnóstwo emocji. W tym wszystkim namieszała mocno popkultura, która dopisała sobie ogromne, niekiedy mające niewiele wspólnego z prawdą, znaczenie konwentu. Wszystko to jednak sprawiło, że w świadomości współczesnych ludzi Templariusze mają niewiele wspólnego z ich prawdziwym wizerunkiem.

Istnieje wiele publikacji dotyczących samych Templariuszy, zakonu który odegrał kluczową rolę w Krucjatach w Ziemi Świętej, Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim. Niewiele jednak skupia się na kontekście wojskowym. W tym przypadku publikacja Hilla jest jednym z wyjątków. Szczegółowo opisuje bowiem wojskową organizację zakonu. Poczynając od rekrutacji poprzez statuty hierarchiczne, taktykę, szkolenie, bitwy i zwykłe życie w konwencie.

Nie brakuje tu oczywiście szczegółowych opisów bitew. Od kampanii na Wschodzie, której autor poświęca najwięcej miejsca, poprzez wojny w Hiszpanii i Portugalii, kończąc na działaniach wojennych na wschodzie Europy. Mowa o bitwie pod Legnicą i na równinie Mohi. Autor poświęca również cały rozdział opisom zamków i fortyfikacji, ich roli, znaczeniu oraz funkcji.

Templariusze na wojnie to publikacja, która podważa legendy związane z zakonem. Autor ukazuje jego pierwotne, a zarazem prawdziwe znaczenie. Skupia się na jego najważniejszych funkcjach jako zgromadzenia religijnego i organizacji wojskowej, odsuwając całkowicie na bok wszelkiego rodzaju teorie spiskowe, którymi zakon jest obecnie owiany. To bogate kompendium wiedzy ukazujące niemal dwustuletnią krucjatę przeciwko wrogom chrześcijaństwa.

Templariusze na wojnie 1120-1312
Autor: Paul Hill
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 7 maja 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.