V.E. Schwab „Vicious: Nikczemni” – recenzja

Victoria Schwab to popularna autorka książek fantasy dla młodzieży, znan z wielu cenionych cykli, m.in. Świat Verity. W serii Odcienie magii wykreowała brawurowy świat, w którym w równoległych rzeczywistościach funkcjonują magiczne Londyny. Teraz na polskim rynku za sprawą wydawnictwa We Need Ya powraca z nowością: książką Vicious: Nikczemni.

Tym razem autorka sięga po wątki nadprzyrodzonych mocy. Bohaterowie: bogaci i zblazowani studenci Eli i Victor pracują nad rozwojem nadnaturalnych zdolności, które pomogłyby im stać się legendarnymi PonadPrzeciętnymi. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Obecnie obdarzeni już potężną mocą mężczyźni toczą zacięty pojedynek. Eli pragnie zemścić się na Victorze za pewne tragiczne zdarzenie, do którego doszło przed laty. Victor nienawidzi byłego przyjaciela za 10 lat odsiadki, do której Eli się przyczynił.
Podoba mi się w książkach Schwab, kierowanych przecież w dużej mierze do nastoletnich czytelników, że autorka skrupulatnie unika drogi na łatwiznę, wymykając się utartym schematom. Ot, chociażby wątki miłosne, które we wspomnianych Odcieniach Magii doszły do głosu właściwie dopiero pod koniec, a tam gdzie inni autorzy już daliby się ponieść wyobraźni, ona konsekwetnie stawiała na historię i przygodę. Podobnie jest w Nikczemnych, gdzie również kreując relacje, stara się unikać prostych rozwiązań.

Charakterystyczne dla tej prozy jest również zatarcie jasnego rozgraniczenia między dobrem a złem. Bohaterowie pozwalają, by ich moc w nich dojrzewała, kierują się jakże ludzkimi pobudkami: zazdrością, gniewem, ambicją, co ostatecznie prowadzi ich w różne kierunki. Moralnie niejednoznaczne, głębokie charaktery to zdecydowana zaleta tej powieści. Dzięki temu rywalizacja byłych przyjaciół jest tak emocjonująca, a sam czytelnik może zdecydować, po czyjej stronie się opowiedzieć. A może po żadnej? To opowieść o złoczyńcach, którzy nie cofną się przed niczym, by się nawzajem zniszczyć.

Vicious: Nikczemni to angażująca opowieść w stylu superbohaterskim, ale z postaciami w rodzaju takich, których nie ujrzycie w Kinowym Uniwersum Marvela. Kierują się pobudkami, które napędzają raczej czarne charaktery: nienawiścią, zazdrością i pragnieniem zemsty. Tyle, że nie ma tu pomnikowych herosów, którzy mogliby ich powstrzymać. Ale moralność moralnością, a to przede wszystkim wciągająca rozrywka.

Vicious: Nikczemni
Autor: Victoria Schwab
Tłumaczenie: Maciej Studencki
Gatunek: Fantasy
Wydawnictwo: Wee Need Ya
Data premiery: 24 kwietnia 2019

 

Za materiał dziękujemy Wydawnictwu We Need Ya
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.