Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Agnieszka Pietrzyk. Zostań w domu – recenzja

Elbląska Zawada to typowe osiedle z wielkiej płyty. W jednym z takich budynków w wigilijny wieczór zostaje uwięzionych prawie dwieście osób. Nieznani sprawcy grożą, że wysadzą blok, jeżeli ktokolwiek spróbuje się z niego wydostać.

Zostań w domu to trzecia i jednocześnie ostatnia część kryminalnej serii autorstwa Agnieszki Pietrzyk, której akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autorki (i przy okazji także moim) – Elblągu. Głównymi bohaterami trylogii jest para śledczych – prokurator Milena Łempicka-Krol oraz komisarz Kamil Soroka. Sprawa, przed którą stają tym razem jest ewenementem w ich karierach, rzadko bowiem się zdarza, aby przestępcy wzięli taką ilość zakładników. Dla Soroki jest to również okazja do wykazania się, gdyż ambitny policjant nie ma zamiaru pozwolić, aby pochwały za rozwiązanie tego problemu przypadły antyterrorystom z Wrocławia.

Autorka od samego początku daje do zrozumienia, że sytuacja z zakładnikami nie będzie taka prosta, jak mogłoby się wydawać. W budynku jest zamkniętych prawie dwustu ludzi, z których część spotkała się tylko dlatego, że wypada. Przymusowe przebywanie ze sobą przez czas dłuższy niż się chce, sprawia, że głęboko skrywane żale i tajemnice wychodzą na wierzch. Pisarka umiejętnie przedstawia te napięcia wewnątrz zamkniętych mieszkań, a te wątki są równie ważne co działania policyjne.
Oprócz głównej osi fabularnej mamy również poruszony wątek – znany z poprzednich części – sędziego Lasockiego i jego syna, Patryka. Przyznam szczerze, że tego jak autorka poprowadzi ich relacje się nie spodziewałem. Po prostu rzadko który pisarz robi to tak konkretnie i bezpardonowo.

Wyjaśnienie przyczyn ataku na wieżowiec też nie jest oczywiste, a kiedy już śledczy do nich dochodzą, to potwierdzają się słowa Marty Guzowskiej z polecenia na okładce – książki nie da się odłożyć.

Zostań w domu
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 03.04.2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.