Dla DzieciKsiążki

Po co jest nocnik? Katie Daynes. Marte Alvarez Miguens – książka dla dzieci z okienkami

Nie od dziś wiadomo, że łazienkowe posiedzenia są najlepszym miejscem dla wszelkiego rodzaju olśnień. To tam rozwiązujemy najbardziej zawikłane problemy, wpadamy na genialne pomysły rozwijające naszą działalność gospodarczą lub odczuwamy potrzebę penetracji nowych, zupełnie nam nieznanych rejonów wiedzy. Jak to się dzieje, tego nikt nie wie. A że jest to zjawisko powszechne, najlepiej potwierdzą młodzi rodzice. O ile u dorosłego człowieka można wszystko zwalić na karb ciągłego zabiegania i przemęczenia, o tyle u wiecznie rozbawionych niemowląt trudno znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie. A jednak to właśnie na nocniku dziecko wymyśla setki pytań, których w innych okolicznościach nigdy by nie zadało.

Niewielkich rozmiarów książeczka dla dzieci, napisana przez Katie Daynes i zilustrowana przez Marte Alvarez Miguens, stara się w przystępny sposób wyjaśnić najważniejsze dla dziecka w danym momencie kwestie. Po co tak naprawdę jest nocnik? Dlaczego to do niego, a nie pieluchy należy robić siku i kupę? Czym różni się sposób sikania chłopców i dziewczynek? Dlaczego nocnik nie może być kolejną zabawką? Kiedy wreszcie będzie można skorzystać z sedesu? Te i wiele, pozornie błahych kwestii, autorki starają się naświetlić z empatią i zrozumieniem. Każde dziecko przez to przechodzi, każde ma te same problemy i wątpliwości. Ważne, aby rozmawiać o tym jednym głosem, bo to gwarantuje mniejsze cierpienia związane z odpieluchowaniem.

Po co jest nocnik? jest kolejną częścią serii „Moje pierwsze pytania”, w której wcześniej ukazała się Co to jest sen?. Cechą specyficzną są tu magiczne, zamknięte okienka, które dzieci wprost uwielbiają otwierać (czasami też urywać!). Nie chodzi więc o zwykłe udzielenie odpowiedzi, ale też o ich poszukiwanie, o zabawę formą. Każdy kto choć raz spróbował tej metody przekazywania wiedzy dziecku dobrze wie, jak skuteczna i atrakcyjna ona jest Po co jest nocnik? to też popis talentu ilustratorskiego. Książeczka jest niezwykle barwna, ale nie pstrokata. Oblicza dzieci rozrysowane są naturalnie, podobnie jak otoczenie, w którym się znajdują. Widzimy najważniejsze, najbardziej charakterystyczne dla dziecka elementy: kwiatki, misie, samochodziki, szafki, wannę, które będzie ono poszukiwać wokół siebie. Pozwala mu to na odnalezienie się w otoczeniu, pokazuje że nie ma tu do czynienia z czystą fantazją, ale też z realnym wyzwaniem. Pod tym względem Po co jest nocnik? idealnie spełnia swoje zadanie dydaktyczne. To książka, która łączy zabawę i naukę, dlatego warto ją posiadać.

Tytuł: Po co jest nocnik?
Autor: Katie Daynes. Marte Alvarez Miguens
Wydawnictwo: Oleksiejuk
Gatunek: literatura dla dzieci

 

 

 

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.