Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Daniel Cole. Szmaciana Lalka – recenzja

William Fawkes, kontrowersyjny detektyw znany jako Wolf, właśnie został przywrócony do służby po tym, jak został zawieszony za brutalną napaść na podejrzanego. Wciąż poddawany ocenie psychologicznej Fawkes wraca do siły, czekając na kolejną dużą sprawę. Kiedy jego była partnerka i przyjaciółka, detektyw Emily Baxter, wzywa go na miejsce zbrodni, jest pewien, że to jest to na co czekał od dawna. Nie spodziewał się jednak, że przeszłość tak szybko do niego powróci.

Szmaciana Lalka to trzymający w napięciu thriller otwierający mroczny cykl o przygodach Williama Fawkesa, autorstwa debiutującego tą historią na naszym rynku Daniela Cole’a. Powieść już raz ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga pod tajemniczym tytułem Ragdoll. Teraz wydawnictwo wznowiło wydanie pod zmienionym tytułem Szmaciana Lalka, stanowiące zarazem wprowadzenie do drugiego tomu serii.
Szmaciana Lalka to to przede wszystkim wciągająca historia, która już od pierwszych strontrzyma w napięciu. Prolog, który pokazuje pewne zdarzenie z życia Wolfa, jest ogromnym zaskoczeniem dla czytelnika i sprawia, że nie sposób przewidzieć jak sprawa się dalej rozwinie. Okazuje się jednak, że to, co wydarzyło się w życiu bohatera, położy się cieniem nie tylko na przyszłość Wolfa, wydziału zabójstw, ale wielu osób, na pierwszy rzut oka niezwiązanych z tym wydarzeniem.

Ten kryminalny thriller jest pełen mrocznego brytyjskiego humoru połączonego z groteskowymi, aczkolwiek krwawymi zbrodniami. Angażuje i porywa czytelnika od samego początku. Fabuła nie pozwala się oderwać, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Ciekawie wykreowani bohaterowie i błyskotliwe dialogi jeszcze mocniej akcentują wyrazistość tej krwawej opowieści. Nieważne, czy wolimy tępy sarkazm Baxter, czy brak woli Wolfa. Istotne jest to, że całość świetnie się komponuje.

Szmaciana Lalka to sprytny, chwytliwy, mroczny i pełen akcji thriller kryminalny naładowany makabrycznymi i krwawymi zbrodniami. Wrażenie robi nieprzewidywalny antagonista, który morduje swoje ofiary na oczach stróżów prawa. Historia od której ciężko się oderwać zaskakuje swoim zakończeniem, będącym świetnym wprowadzeniem do kolejnej części przygód Williama Fawkesa.

Szmaciana Lalka
Autor: Daniel Cole
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 14 listopada 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.