Mały Książę – recenzja nowego wydania

Mały Książę to moralna alegoria i duchowa autobiografia w jednym, a przy tym najczęściej tłumaczona książka z języka francuskiego w historii. Chyba każdy zna historię małego chłopca, który opuszcza swoją bezpieczną planetę i podróżuje po wszechświecie poznając kaprysy i zachowania dorosłych, poprzez serię dziwnych spotkań. Jego osobista odyseja kończy się podróżą na Ziemię, gdzie przeżywa serię niesamowitych przygód.

W Polsce Mały Książę doczekał się również swojego wydania. Dotychczas wszyscy znaliśmy je w wersji z oryginalnymi ilustracjami. Obecnie na półki księgarń trafiło najnowsze wydanie uzupełnione nowymi rysunkami Pawła Pawlaka i w nowej szacie graficznej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon i sądzę, że będzie rewelacyjną pozycją dla wszystkich, którzy znają już przygody Małego Księcia oraz dla tych, którzy spotkają się z nimi po raz pierwszy.

Mały Książę to ponadczasowa opowieść, na temat której powiedziano wszystko. Koneserzy literatury jak i uczniowie w szkolnych ławkach nie raz rozkładali tę alegorię na czynniki pierwsze. Warto jednak podkreślić, że z tej na pozór dziecięcej książeczki ogrom treści mogą (a nawet powinni) wynieść dorośli, którzy – zabiegani w swoim świecie – często nie dostrzegają tego, co w życiu najważniejsze. Autor poprzez swoją historię w prostu sposób ukazuje siłę miłości, przyjaźni i poświęcenia.
Co jeszcze istotne, Exupery ukazuje różnice w postrzeganiu świata przez dzieci i dorosłych. Czasami zwyczajnie o tym zapominamy, dorastamy. Niestety bywa, że aby dostrzec istotę problemu musimy spojrzeć oczami wyobraźni, oczami dziecka, nie doszukując się podtekstów i nieistniejących znaczeń i interpretacji.

Czym jednak różni się to wydanie od oryginału? Różnica polega na zaprezentowaniu nowych rysunków. Paweł Pawlak zmierzył się z czymś bardzo trudnym. Postanowił wprowadzić pewne zmiany w kanonie. Stojąc z góry na straconej pozycji, wyszedł jednak obronną ręką. Jego wizja jest wierna tej Exupery’ego, ale styl całkiem odmienny. Przede wszystkim rzucają się w oczy dużo bardziej wyraziste, intensywne i mocne kolory. Autor bawi się barwami zestawiając ze sobą przeciwstawne kolory.  Rysunki są proste, pozbawione naturalnych kształtów i wyrażają mnóstwo ekspresji. Autorowi udała się ta sztuka, choć do klasycznych rysunków zawsze będziemy podchodzili z sentymentem.

Mały Książę to opowieść, która nigdy się nie zestarzeje, a prezentowane przez nią wartości nie powinny ulec zatraceniu. Znacznie bardziej niż dla dzieci, które spotykają się z nią w szkołach, jest to opowieść dla dorosłych, którzy chcą pragną zachować w sobie dziecko i czują sentyment do tego okresu. Do lat niewinności, fantazji i prostoty.

Mały Książę
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Tłumaczenie: Henryk Woźniakowski
Rysunki: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Gatunek: literatura francuska
Data wydania: 3 października 2018

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.