Recenzja komiksu „Nienawidzę Baśniowa”

Nienawidzę Baśniowa, tom pierwszy odjechanej przygody Skottie’go Younga, który właśnie ukazał się w Polsce nakładem Non Stop Comics, to gratka dla miłośników obrazkowej rozwałki. Dobrze odnajdą się w tej historii chociażby ci, którzy pokochali Tank Girl. Bo i tu mamy do czynienia z twardą i charakterną bohaterką, która rozpiernicza wszystko, co stanie jej na drodze. Tyle że tu protagonistką jest pozornie słodka sześciolatka.

A przynajmniej panienka wyglądająca na słodką, zielonowłosą sześciolatkę, bo w rzeczywistości to dorosła kobieta, która utknęła w ciele dziecka, w baśniowym świecie. Punkt wyjścia jest prosty i zerżnięty niemal z klasycznych baśni rodem z Alicji w Krainie Czarów czy Czarnoksiężnika z Oz (którego to komiksową wersję również realizował Young). Tyle że nasza Gertrude gorzknieje z każdym rokiem spędzonym w Baśniowie. Żeby wrócić do swojej krainy, musi ona odnaleźć tajemniczy klucz, a towarzyszy jej w tym owad Larry. Po wielu latach Gertrude nadal wygląda jak dziecko, ale jest już wredną, wulgarną i okrutną kobietą, która w przypływie wściekłości wyżera przeciwnikom mózgi. Dosłownie…

Young puszcza wodze fantazji i nie bawi się w żadne ograniczenia, nie interesuje go specjalnie fabuła, czy rozwój postaci. Interesuje go kontrast jaki rodzi się z pozornie niepasujących do siebie elementów: kolorów, infantylności i baśniowej stylistyki z krwawą jatką, wulgaryzmami i przemocą.
Efekt jest absurdalny ale i wciągający, szczególnie że jest tu jednak mimo wszystko sporo barwnych lokacji zamieszkanych przez przeróżne istoty, które Gertrude spotyka na swojej drodze. Jest więc na czym zawiesić oko, tempo nie siada a akcji nie brakuje. Pełno tu odwołań do klasycznych bajek, czy to w charakterze postaci czy miejsc. Najważniejsze są jednak dystans i humor z jakimi podano tę opowiastkę. Warto chociażby zwrócić uwagę na „urocze” wulgaryzmy i językową zabawę – tu należy się pochwała także dla tłumacza.

Nienawidzę Baśniowa to komiks specyficzny i nie dla każdego (przypadkiem nie próbujcie go dawać dzieciom). Ale jeśli przeglądacie ofertę Non Stop Comics, to wiecie czego się spodziewać. Najbliżej historii Younga byłoby do Tank Girl. Absurd, bluzgi i przerabianie ogranych baśniowych konwencji na krwawy placek. Komiks wymaga dużej dozy dystansu i czarnego humoru, już samą okładkę zdobią fruwające mózgi i gałki oczne. Nie wyniesiecie z niego więcej, niż kilkadziesiąt minut krwawej, choć nieco pustej rozrywki, ale to zabawny odmóżdżacz, przy którym nie powinniście się nudzić.

Nienawidzę Baśniowa. Tom 1. I żyli długo i burzliwie
Autor, rysunki: Skottie Young
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Gatunek: Komiks, Fantasy
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 12 wrzesnia 2018

 

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.