Dziewczyna z Gór – recenzja

Dziewczyna z gór to kolejna powieść utalentowanej pisarki Małgorzaty Wardy. Autorka tym razem oddaje w ręce czytelników nietypową historię, w której nic nie jest takie na jakie wygląda. Jest to powieść o tajemnicach z przeszłości, porwaniu i powrocie do świata żywych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Bohaterką historii jest Nadia, która jako nastoletnia dziewczyna została porwana z przyczepy kempingowej stojącej przy mieszkaniu jej rodziców. Porywacz wywiózł Nadię w niedostępne pustkowie w górach, gdzie w otoczeniu rozległych lasów przetrzymywał ją w drewnianej chacie. Policyjne śledztwo nie przyniosło żadnych rozwiązań. Mijają lata, a wszyscy dawno stracili nadzieje na odnalezienie dziewczynki całej i zdrowej.

Pewnego dnia przypadkowy kierowca zatrzymuje się przy leśnej drodze. Kobieta, którą tam spotkał prosi go o pomoc. Szybko wychodzi na jaw, że jest to dorosła już porwana dziewczyna. Jej niespodziewane pojawienie się rodzi kolejne pytania, a na jaw zaczynają wychodzić tajemnice. Okazuje się, że nic nie było takie na jakie wyglądało, a sprawa sprzed lat ma drugie dno, które które zmieniło życie wielu osób.

Historię Nadii poznajemy z jej własnej opowieści, która przesiąknięta jest mnóstwem tajemnic i obietnic. Narratorka kreśli przed czytelnikiem życiorys porywacza, któremu w pewnym momencie zaczniemy nawet współczuć trudnego, nakreślonego traumą dzieciństwa. Wyraziści, niejednoznaczni bohaterowie to zresztą najmocniejsza strona tej historii.
Dziewczyna z gór to kolejna ciekawa pozycja w dorobku Małgorzaty Wardy. Autorka sprawnie operuje emocjami, miesza fabularne tropy i tworzy ciężki klimat, który potrafi wciągnąć bez reszty. Siłą powieścią są bohaterowie, na których ciążą znamiona przeszłości. Całość charakteryzuje się sporym dynamizmem, zwrotami akcji i nieprzewidywalnym zakończeniem.

Dziewczyna z Gór
Autorka: Małgorzata Warda
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: literatura współczesna
Data wydania: 2 października 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.