Dlaczego Polska Jest Wartością – słów kilka

Czy przynależność do społeczności historyczno-kulturowej ma sens? Czy powinniśmy być dumni z własnej przeszłości? Czy może wręcz odwrotnie – mocno w ostatnim czasie akcentowana pedagogika wstydu, powinna jednak brać górę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z naszą ojczyzną próbuje nam przedstawić, Andrzej Przyłębski, autor książki Dlaczego Polska jest wartością. Wprowadzenie do hermeneutycznej filozofii polityki, wznowionej niedawno nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Filozofia hermeneutyczna jest trudna do jednoznacznego określenia i opisania. Wokół niej skupia się szeroki i wpływowy nurt myślowy oparty na fundamencie współczesnej filozofii oraz politycznego myślenia widzianego przez pryzmat wartości wspólnoty narodowej i kulturowej. Ma ona szacunek dla dla osiągnięć minionych pokoleń i szeroko pojętej tradycji i w pewien sposób neguje myślenie, że czerpanie wzorców z innych, a omijanie szerokim łukiem własnych korzeni jest czymś pozytywnym.
Autor porusza również sytuację w jakiej znajduje się współczesna Europa. Jednoznacznie określa ją mianem kryzysu i skupia uwagę na przyczynach tego stanu rzeczy. Pokazuje drogę którą powinna podążać Polska, aby uniknąć tej sytuacji. Nie neguje rozwoju społeczeństwa, ale twierdzi, że społeczeństwo nowoczesne powinno z jednej strony cały czas się rozwijać, a równocześnie pielęgnować tradycję i wartości. Otwarcie mówi, że współczesny człowiek, który w pierwszej kolejności wielbi konsumpcję, zabawę i hedonizm nie ma nic wspólnego z europejską tożsamością.

Dlaczego Polska jest wartością to książka trudna i wymagająca od czytelnika mnóstwa uwagi. Przedstawia jednak żywą polityczną filozofię, która z jednej strony prezentuje wiele wartości a z drugiej uzbraja potencjalnego czytelnika w argumenty w wielu współczesnych sporach, nie tylko politycznych.

Dlaczego Polska jest wartością. Wprowadzenie do hermeneutycznej filozofii polityki
Autor: Andrzej Przyłębski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: filozofia
Data wydania: czerwiec 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.