TOP 10: Najlepsze polskie książki 2017

Czas na kolejne podsumowanie minionego roku na Mechanicznej Kulturacji. Dziś subiektywnie prezentujemy najlepsze polskie książki 2017 roku. Tradycyjnie czekamy na Wasze opinie i propozycje do rankingu.

Córki Wawelu – Anna Brzezińska

Jedna z Dam polskiej fantastyki w tym roku dała się poznać z zupełnie nowej strony, oddając w ręce czytelników prozę historyczną z wyraźnym kobiecym zacięciem. Trochę to opowieść o kulturze i społeczności XVI wieku, trochę trzymająca w napięciu fabuła, w tle natomiast pięknie przedstawiony renesansowy Kraków. Nietypowe, ale szczególnie warte poznania.

 

Exodus – Łukasz Orbitowski

exodusNowa powieść Łukasza Orbitowskiego to książka z rodzaju tych, które bez ostrzeżenia chwytają za gardło i dają w gębę. Powieść drogi, powieść współczesna i przejmująco realistyczna. Historia gorzka i odpychająca, a jednocześnie sięgająca w głąb czytelnika, wydobywająca na wierzch jego własne demony, z których istnienia wolelibyśmy sobie nie zdawać sprawy.

 

 

Hodowca Świń – Anna Zacharzewska

Przejmujący choć może nieco przejaskrawiony obraz pracy w dużej korporacji. Hodowca Świń to mocna historia, w której ludzkie odruchy schodzą na dalszy plan. Czy w takim świecie istnieje jeszcze godność, moralność, czy nawet zwykła ludzka przyjaźń? Anna Zacharzewska prezentuje nam nowy, wielki świat biznesu, gdzie w dramatycznych okolicznościach do władzy dochodzą pierwotne ludzkie instynkty nakazujące przetrwanie za wszelką cenę.

 

Ojciec – praca zbiorowa

Dukaj, Orbitowski, Witkowski i inni znakomici autorzy polskiej sceny literackiej oraz jeden arcyważny temat – ojcostwo. To różne historie – niektóre zabawne, inne boleśnie gorzkie, wszystkie jednak chwytające za gardło. Dla jednych ojciec jest autorytetem, dla innych powodem do wstydu; dla jednych jest wzorem męskości, dla innych powodem zaburzenia własnej pewności siebie. To refleksyjne, przejmujące opowieści o miłości i nienawiści oraz roli mężczyzny w społeczeństwie, rodzinie, relacji ojciec-syn.

 

Płomienna korona – Elżbieta Cherezińska

W stacji TVP zadebiutowała właśnie Korona Królów, ale jak ciekawie opowiadać o losach polskich królów i rodzimej historii twórcy serialu mogliby się uczyć od Cherezińskiej, która doskonale potrafi wyważyć akcenty pomiędzy wątkami historycznymi a czystą rozrywką. W rezultacie po raz kolejny już autorka zaserwowała nam doskonałą zabawę osadzoną w realiach Polski Piastów.

 

Purezento – Joanna Bator

Pozycja obowiązkowa dla miłośników Japonii, ale nie tylko. Autorka kultowego już Japońskiego wachlarza powróciła do Kraju Kwitnącej Wiśni z nową książką, tym razem fabularną. Purezento to poruszająca opowieść o stracie i radzeniu sobie z nią, to opowieść o wychodzeniu na prostą. Napisana z niezwykłą łatwością, pełna krótkich zdań, książka dźwiga bardzo ciężki temat.

 

Republika świecidełek – Paweł Sajewicz

Republika Świecidełek jest trudną opowieścią o współczesnych dorosłych ludziach, którzy tak naprawdę nigdy nie dorośli. Żyją w społeczeństwie, które niczego od nich nie wymaga, ignoruje ich potrzeby i troski. Powieść Sajewicza znakomicie wpisuje się w aktualne problemy współczesnego świata, dotyka człowieka i jego roli w społeczeństwie, ukazuje jego zmagania z rzeczywistością.

 

Rdza – Jakub Małecki

W swojej nowej książce Małecki kreśli epicką, rozłożoną na kilka pokoleń opowieść o przyjaźni, miłości, bólu straty i tęsknocie. Wielka opowieść o Małej Ojczyźnie i jej mieszkańcach, z mocnym humanistycznym wydźwiękiem i iskrą nadziei zaszczepioną między wierszami.

 

W krainie dębów i krwi. Epopeja wołyńska – Jadwiga Skibińska-Podbielska

Stworzona z epickim rozmachem opowieść o naszych rodakach, o ludziach którzy mimo wielu zawirowań i przeciwności losu nie wyrzekli się swojej wiary i narodowej przynależności. Książka ukazuje życie i tragiczne losy mieszkańców Wołynia przez pryzmat ponad trzydziestu lat przemian, między 1913 a 1945 rokiem. To ważna i potrzebna powieść, która przywraca pamięć o tragicznej historii.

 

Zombie – Wojciech Chmielarz

Zombie pojawiło się już w naszym rankingu najlepszych polskich kryminałów, ale ostatecznie zasługuje także na miejsce wśród najlepszych polskich książek w ogóle. Druga część gliwickiego cyklu Chmielarza to bowiem mistrzowsko poprowadzona intryga z niejednoznacznymi bohaterami – kryminał niemal idealny, ale też po prostu świetna historia, od której nie sposób się oderwać.

 

 
 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Redakcja Recenzent
follow me

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.