Top 10: Najlepsze książki niebeletrystyczne 2017 roku

Czas na kolejne literackie podsumowanie 2017 roku. Tym razem bierzemy na warsztat książki niebeletrystyczne. Pod uwagę bierzemy te tytuły, które mieliśmy przyjemność w tym okresie czytać i recenzować. Jak zawsze zachęcamy Was do wyrażania swojej opinii i podawania własnych propozycji w komentarzach. Przedstawiamy subiektywne zestawienie – najlepsze książki niebeletrystyczne 2017.

Chwała Aten, Anthony Everrit

chwała atenRzecz dla miłośników antycznych klimatów. Chwała Aten publikacja omawiająca tytułowe miasto i cywilizację w czasach jej największej chwały. To propozycja skierowana zarówno do pasjonatów jak i laików, tych którzy przygodę z historią dopiero zaczynają. Wydarzenia ukazane przez pryzmat literatury, sztuki, mitologi i filozofii pozwalają postrzegać całość z innej perspektywy. Autor nie zalewa czytelników naukowym żargonem co sprawia, że książkę czyta się niezwykle lekko.

 

Fighterzy, Marcin Szymaniak

fighterzyFighterzy to nietypowa książka, ale dzięki temu wyróżniająca się spośród innych podobnych pozycji. Marcin Szymaniak przedstawia czytelnikom najlepszych polskich wojowników na przestrzeli rodzimej historii. Pozwala nam spojrzeć z innej perspektywy na historyczne postacie i wyróżnić tych, o których z różnych przyczyn mówi się bardzo mało, a którzy w jakiś sposób zasłużyli na pamięć. Pozycja napisana prostym językiem, potrafi przykuć uwagę. Nie ma tu nudnych biografii, dostajemy tylko te fakty, które sprawiają, że dany bohater zasłużył na miano fightera. To pozycja, która może spodobać się starszym jak i młodym Polakom, którzy są dumni ze swojej historii.

Indie. Sztuka władzy, Krzysztof Mroziewicz

indieIndie. Sztuka Władzy to niezwykle interesująca pozycja, która powinna przypaść du gustu również wybrednym czytelnikom. To książka dla tych wszystkich, którzy uwielbiają odkrywać zagadki i tajemnice innych kultur. Szczególnie zaś dla tych, którzy interesują się historią Indii. Dzieło Krzysztofa Mroziewicza zawiera wiele ciekawych oraz nieznanych szerszemu gronu odbiorców informacji związanych z tym olbrzymim krajem. To fascynująca podróż do kraju Bollywood.

Krew nie wysycha nigdy, Bohdan Urbankowski

Krew nie wysycha nigdy to wstrząsający i dramatyczny zbiór opowieści, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Osiem fascynujących historii, których punktem wyjścia jest czyjeś wspomnienie dotyczące wojny. Autor wywołuje emocje i zmusza do refleksji, ale najważniejsze, że nie pozwala zapomnieć o ludziach, którzy przelali krew z Ojczyznę. Ta książka chwyta za gardło!

 

Legendy zamków świętokrzyskich, Bartłomiej Grzegorz Sala

Legendy Zamków Świętokrzyskich to kolejna intrygująca publikacja Bartłomieja Sali. Przede wszystkim książka pozwala odkryć nieznane opowieści, które nawet w dzisiejszych czasach osnute pozostają tajemnicą, a niekiedy nawet mrokiem, wzbudzając mnóstwo emocji. Najciekawszy jest jednak fakt, że opisywanych miejsc wcale nie musimy szukać bardzo daleko, ponieważ znajdują się wokół nas.

 

Na krańce świata, Norman Davies

Na Krańce Świata, czyli nowa propozycja Normana Daviesa, zapiera dech w piersiach. Jest swojego rodzaju podróżą w czasie i przestrzeni. Edukuje i bawi. Pozwala zrozumieć i poznać nie tylko inne kultury i narody, ale jest sposobem na poznanie ich historii widzianej choćby przez pryzmat europejskiego kolonializmu i jego wpływu na prawie każdy zakątek świata. 

 

Niemcy, Piotr Zychowicz

Książka Piotra Zychowicza jednoznacznie rozprawia się z mitem współczesnej propagandy, która przypisuje narodowemu socjalizmowi prawicowe pochodzenie. Jest politycznie nieoprawna i przełamuje wszelkie stereotypy. To chyba wystarczająca rekomendacja.

Polakom i psom wstęp wzbroniony, Piotr Świątkowski

Polakom i psom wstęp wzbroniony – niemiecka okupacja Kraju Warty, to publikacja niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Ukazuje bowiem inny, przemilczany aspekt naszej historii. Przedstawia życie ludzi, o których współcześnie zapomniano. Obecnie mówimy o Westerplatte, okupacji stolicy i Powstaniu Warszawskim. To oczywiście kluczowe tematy, ale przy okazji nie wolno zapominać o innych ludzkich tragediach, bo one także są częścią naszej historii. Historii, która pisana była krwią i musi pozostać w naszej świadomości, a w szczególności w pamięci ludzi młodych, bo to oni piszą przyszłość naszej Ojczyzny.

Szczęśliwe wyspy Oceanii, Paul Theroux

Szczęśliwe Wyspy Oceanii są przykładem intrygującej podróży, która potrafi zachwycić czytelnika wieloma elementami. Przede wszystkim tematycznym bogactwem, które zauważalne jest w każdym rozdziale. Poza tym mocną stroną jest plastyczny i obrazowy styl autora, pozwalający czytelnikowi szczegółowo wyobrazić sobie to co widział Theroux. Jest to pasjonująca opowieść o egzotycznym świecie, pozwalająca czytelnikom zapoznać się z tym, czego prawdopodobnie wielu z nas nigdy nie zobaczy na własne oczy.

Żołnierze wyklęci. Sześciu z tysięcy, Przemysław Słowiński

Publikacja Przemysława Słowińskiego, wydana nakładem wydawnictwa Videograf jest jedną z tych książek, która przywraca godność wielu bohaterom. Nie tylko tym w niej ukazanych, ale wszystkim, ponieważ na przykładzie tych sześciu ludzi autor ukazuje mechanizmy działania władzy ludowej, która nie tylko chciała ich wymordować, ale także zniszczyć pamięć o nich. Jak się teraz możemy przekonać, mimo początkowego zwycięstwa, podziemna armia powraca na należyte miejsce w pamięci ludzi i to młodych ludzi, którym nie było dane żyć w tamtych czasach, a mimo to potrafią odróżnić dobro od zła i docenić naszych największych bohaterów, którzy dla wolnej Ojczyzny poświęcili swoje życie, ale zachowali honor.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.