Anna May. Agnieszka Opolska

Anna May to debiut literacki Agnieszki Opolskiej. Powieść opowiada o losach tytułowej bohaterki, która poszukuje swojego miejsca na ziemi. Ciężko jednak określić jaki gatunek literacki sobą reprezentuje, bowiem wątki obyczajowe przeplatają się z mocno zarysowanym romansem. Tłem historii jest natomiast pracownia malarska oraz tajemnicza przeszłość bohaterki.

Annę poznajemy zaraz po śmierci jej matki. Kobieta wraca z Wielkiej Brytanii do Polski i próbuje ułożyć sobie życie na nowo, chwytając się różnych zajęć. W pewnym momencie trafia do pracowni malarskiej. Niestety przeszłość nie daje tak łatwo o sobie zapomnieć. Niespodziewana paczka z rzeczami zmarłej matki przywołuje demony z przeszłości. Jakby tego było mało, na drodze Anny staje dwóch mężczyzn, którzy będą mieli ogromny wpływ na jej życie.

Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że Anna postanawia zmierzyć się nie tylko z własnymi koszmarami, ale również z tajemniczą przeszłością swojej rodziny. Pomagają jej w tym nowo poznani przyjaciele. Anna nie zdaje sobie jednak do końca sprawy, że zmierza wprost w misternie przygotowaną pułapkę. Nawet przez chwilę nie przewiduje grożącego jej niebezpieczeństwa, a z każdym dniem tkana wokół niej sieć intryg coraz mocniej się wokół niej oplata.

Powieść Agnieszki Opolskiej składa się z dwóch mocno zarysowanych wątków. Na pierwszy plan wysuwa się temat bieżących losów bohaterki: jej relacji z nowo poznanymi mężczyznami i próby ponownego stanięcia na nogi. Bardzo ciekawie prezentuje się drugi wątek, przez który przebija się nuta tajemnicy. Mowa oczywiście o smutnej, mrocznej i tragicznej przeszłości rodziny Anny oraz poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie poznała. Właśnie ta kwestia napędza całą powieść, dodaje jej dramaturgii i sprawia, że Anna May wyłamuje się ze schematu typowego romansidła.

Debiutancka powieść Agnieszki Opolskiej nie jest co prawda książką z najwyższej półki, ale nie sposób odmówić autorce intrygującego pomysłu i przyzwoitej realizacji. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo wyraźnego wątku obyczajowego nie jest to lektura dla wszystkich. Anna May to mimo wszystko książka skierowana przede wszystkim do kobiet. Wśród miłośniczek romansów z pewnością znajdzie zainteresowanie.

Anna May
Autorka: Agnieszka Opolska
Wydawnictwo: Novae Res
Gatunek: Literatura kobieca
Data wydania: 24 października 2015

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.