Książkirecenzja książka

Tolkien. Utracona droga i inne pisma

Historia Śródziemia to bez wątpienia skarbnica wiedzy dla każdego, kto fascynuje się wszechświatem stworzonym przez J.R.R. Tolkiena. Ten monumentalny, dwunastotomowy cykl, zredagowany przez syna pisarza, Christophera Tolkiena, to nic innego jak zaproszenie do niezwykłej podróży w głąb twórczego procesu jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy.

Wydawnictwo Zysk i S-ka prezentuje nam kolejną odsłonę tego niesamowitego cyklu. Tom piąty, Utracona Droga i inne opowiadania, to jedne z najbardziej intrygujących tomów serii. Christopher Tolkien odsłania w nim  fascynujące fragmenty twórczości swojego ojca, J.R.R. Tolkiena, które przez długi czas pozostawały niepublikowane. Tytułowa Utracona Droga to niedokończona opowieść, która miała połączyć różne wątki legendarium Śródziemia. Tolkien planował, że będzie to historia o podróżach w czasie, łącząca świat Númenoru i Śródziemia z zupełnie innymi legendami i czasami. Niestety, ze względu na śmierć autora, powieść pozostała w formie szkiców i fragmentów.

Oprócz Utraconej Drogi tom ten zawiera wiele innych wartościowych elementów, które pozwalają mocno zgłębić się w świat wykreowany przez autora Władcy Pierścieni. Czytelnicy poznają pierwotny szkic Upadku Numenoru oraz pierwszą i drugą wersję tej historii. Przeczytać możemy również kroniki Valinoru i Beleriandu oraz zobaczyć jak wyglądało Śródziemie przed Władcą Pierścieni. Jednak największą perełką, szczególnie dla najbardziej oddanych fanów twórczości Tolkiena, jest Słownik Etymologiczny. To najobszerniejszy opis elfickiego słownictwa, jaki kiedykolwiek opublikowano. Dzięki niemu możemy zgłębić tajemnice języków stworzonych przez Tolkiena i lepiej zrozumieć, jak kształtowały się one wraz z ewolucją Śródziemia.

Wielu czytelników może zdać sobie pytanie, dlaczego Utracona Droga jest tak ważna? 

Dzięki tej książce możemy zobaczyć, jak Tolkien pracował nad swoimi dziełami, jakie miał wątpliwości i jak ewoluowały jego pomysły. Otwiera ona przed nami nowe możliwości interpretacji znanych nam historii i pozwala spojrzeć na Śródziemie z innej perspektywy. Oczywiście tom ten, jak i te które ukazały się do tej pory, jest nieocenionym źródłem dla wszystkich, którzy chcą zgłębić genezę legendarium Śródziemia i zrozumieć, jak powstał ten niezwykły świat.

To, co również czyni ten tom tak wyjątkowym, to możliwość spojrzenia na twórczość Tolkiena z perspektywy warsztatu. Czytelnik staje się świadkiem, jak pisarz eksperymentuje z różnymi stylami, buduje złożone genealogie, tworzy spójny kosmos i kreuje złożony język, którym posługiwali się bohaterowie wykreowanego przez niego świata. Dzięki temu możemy docenić ogrom pracy, jaki Tolkien włożył w stworzenie tak wiarygodnego i fascynującego świata.

Utraconą Drogę możemy traktować dwojako. Z jednej strony może to być fascynująca podróż przez niesamowity świat. Przez ponad kilkadziesiąt lat nadal intryguje i fascynuje kolejne pokolenia czytelników i wszystkich, którzy chcą odkryć nowe tajemnice Śródziemia. Z drugiej strony jest to niesamowita publikacja naukowa, która pozwala zrozumieć procesy twórcze jednego najbardziej niesamowitych pisarzy ubiegłego wieku. Zrozumieć wykreowaną przez niego mitologię i filologię. Każdy więc może zgłębić tajemnice Utraconej Drogi jak i całego Śródziemia.

Utracona Droga i inne opowiadania
Autorzy: J. R. R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien
Seria: Historia Śródziemia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 29 października 2024

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.