Książkirecenzja książka

Javier Sierra. Niewidzialny Płomień – recenzja

Javier Sierra to dobrze znany na polskim rynku wydawniczym hiszpański autor, piszący głównie tajemnicze powieści, okraszone teoriami spiskowymi i porywającymi historiami z przeszłości. Jego kolejna powieść, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Sonia Draga zabiera nas na pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności i świętego Graala.

Bohaterem Niewidzialnego Płomienia jest David Salas, wykładowca dublińskiego Trinity College. Jego życie kręci się między pracą na uczelni, a poszukiwaniem i wertowaniem starych woluminów. Skuszony propozycją wyjazdu do Hiszpanii w celu zdobycia XVII-wiecznego traktatu Primus calamus pióra Juana Caramuela y Lobkowitza, udaje się tam niezwłocznie. Na miejscu jednak czeka go całkiem coś innego.
W Hiszpanii wita go Victoria Goodam, stara przyjaciółka rodziny. Zaprasza go na spotkanie tajemniczego koła literackiego. Nic nie podejrzewający David, udaje się wraz z nią na to spotkanie, gdzie uwaga grupy skupia się na średniowiecznym poemacie o Percewalu z Walii, rycerzu poszukującym świętego Graala. Bohater, który do tej pory nie wyściubiał nosa poza obowiązki pracownika uniwersytetu, przyłącza się do poszukiwaczy. Nie ma jednak pojęcia o niebezpieczeństwa, jakie będą im grozić. Gdy sobie to uświadomi, będzie już za późno, aby się wycofać.

Historia Sierry posiada ogromny potencjał, chociaż wątki o poszukiwaniu świętego Graala od lat wykorzystywane są nie tylko przez twórców literackich na wszelkie możliwe sposoby. Niestety autor nie oferuje w tej kwestii nic oryginalnego. Połowa książki to mozolne próby odkrywania przeszłości i szukania powiązań między twórczością a wyższą egzystencją. Druga połowa to głównie akcja i przygoda oparte na popularnych gatunkowych kliszach.

Niewidzialny płomień to historia ciekawa, choć nie do końca wykorzystująca swój potencjał. Wiele wątków zapoczątkowanych przez Sierrę zostaje urwanych, a finałowe rozstrzygnięcie jest niesatysfakcjonujące. Mimo to podróż z bohaterami stanowi dobrą zabawę, szczególnie gdy lubimy filozoficzne rozważania połączone z tajemnicami z przeszłości.

Niewidzialny Płomień
Autor: Javier Sierra
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: akcja, historyczna
Data wydania: 26 czerwca 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.