HistoriaKsiążkirecenzja książka

Matthew Parker. Monte Cassino – recenzja

Monte Cassino to nie tylko nazwa masywu górskiego, ale i synonim jednej z najbardziej morderczych bitew II wojny światowej. To miejsce, gdzie alianci stoczyli zaciętą walkę z nazistami, ponosząc ogromne straty. Ponad 350 000 osób straciło tam życie, a okropności wojny potęgowała sroga zima i nieudolność dowódców. Dla Polaków jest ona symbolem bohaterstwa, heroizmu i poświęcenia żołnierzy 2 Korpusu Polskiego generała Andersa.

Książka Matthew Parkera wyrywa tę historię z zapomnienia. Autor, opierając się na skrupulatnych badaniach archiwalnych, wywiadach z ocalałymi i relacjach z pola bitwy, maluje wstrząsający obraz walk. Nie tylko oddaje skalę zniszczeń i strat, ale też ukazuje ludzki wymiar tragedii – bohaterstwo żołnierzy i okrucieństwa wojny.

Książka ta to nie tylko rzetelna analiza historyczna, ale i pasjonująca opowieść, która momentami potrafi zmrozić krew w żyłach. Parker z mistrzowską precyzją rekonstruuje wydarzenia, prowadząc czytelnika przez piekło bitwy. Szczegółowe opisy walk, bombardowań i codziennego życia żołnierzy tworzą wciągającą narrację, od której trudno się oderwać.

Autor nie waha się krytykować błędów popełnionych przez dowódców alianckich, których decyzje doprowadziły do ogromnych strat w ludziach. Opisuje również ciężkie warunki atmosferyczne, które dodatkowo utrudniały walkę. Mroźna zima i obfite deszcze zamieniły pola bitwy w bagno, potęgując cierpienia żołnierzy. Pokazuje, jak niszczycielska siła konfliktu zbrojnego pochłania nie tylko życie, ale też dziedzictwo kulturowe – w tym przypadku klasztor na Monte Cassino.

Pomimo okropności wojny, Parker potrafi dostrzec i docenić bohaterstwo walczących. Książka bowiem nie jest krytyką bohaterskich żołnierzy, ale decyzji dowódców. Autor docenia i gloryfikuje zwykłych żołnierzy, którzy w obliczu piekła wojny wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem. Ich relacje dają świadectwo o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce o przetrwanie.

Monte Cassino to książka poruszająca i dająca do myślenia. Parker nie tylko opisuje bitwę, ale również stawia pytania o sens wojny i cenę, jaką płaci się za zwycięstwo. Książka ta jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć ten tragiczny rozdział historii.

Monte Cassino
Autor: Matthew Parker
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydania: 2 kwietnia 2024

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.