hotKsiążkirecenzja książka

J.R.R. Tolkien. Ballady Beleriandu – recenzja

Ballady Beleriandu to trzeci tom niesamowitego, dwunastotomowego cyklu Historii Śródziemia. Wydany przez syna Tolkiena, Christophera, na podstawie zapisków i szkiców jakie ojciec po sobie pozostawił. Polskie wydanie planowane jest jako pierwsza pełna zagraniczna edycja tego cyklu, a ukazuje się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Trzeci tom Historii Śródziemia zawiera wczesne mity i legendy, które w efekcie złożyły się na powstanie epickiej opowieści Tolkiena o wojnie – Silmarillionu. Na tom ten składają się dwie napisane wierszem opowieści. Pierwsza z nich to niepublikowana wcześniej Ballada o dzieciach Hurina, przedstawiająca tragedię Turina Turambara. Druga to Ballada o Leithian, opowiadająca o Berenie i Luthien i opisująca wyprawę po Silmaril.

Historia Túrina to opowieść o tragicznej miłości i przeznaczeniu. Túrin, wychowany przez elfów, zostaje skazany na klątwę, która powoduje, że jego życie wypełnione jest cierpieniem i bólem. Nieświadomy klątwy, Túrin popełnia wiele błędów, które prowadzą do śmierci jego bliskich. Ostatecznie, Túrin sam ginie z ręki swojego brata, który był pod wpływem klątwy.

Historia Lúthien to opowieść o miłości, która pokonuje wszystko. Lúthien, córka króla elfów, zakochuje się w Berenie, śmiertelniku. Aby być z Berenem, Lúthien pokonuje wiele przeszkód, w tym smoka Glaurunga i Vala Morgotha. Ostatecznie, Lúthien i Beren zdobywają Silmaril, jeden z trzech klejnotów, które stanowiły największą skarb Morgotha.

Trzeci tom Historii Śródziemia to dzieło o niezwykłym pięknie i magii. Tolkien stworzył w nich bogaty i skomplikowany świat, pełen bohaterów i stworzeń, które zapadają w pamięć. Opowieści o Túrinie i Lúthien to poruszające i tragiczne historie, które poruszają serca czytelników.

Ballady Beleriandu to dzieło o niezwykłej sile i pięknie. Opowieści te są pełne emocji, akcji i magii. Tolkienowski świat Śródziemia jest tutaj przedstawiony w całej swojej krasie i majestacie. jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena. To dzieło, które zachwyci zarówno czytelników zaznajomionych z jego twórczością, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Śródziemiem.

Ballady Beleriandu
Autorzy: J. R. R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien
Seria: Historia Śródziemia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 17 października 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.