komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Miasto Wyrzutków. Grobowiec Olbrzyma – recenzja komiksu

Trzeci tom Miasta Wyrzutków niedawno pojawił się w ofercie wydawnictwa Non Stop Comics. Grobowiec Olbrzyma, bo taki nosi podtytuł, opowiada dalsze losy nietypowego detektywa Peupeliera. Nietypowy – to delikatne określenie biorące się z jego specyficznej umiejętności, a dokładnie rozmowy z otaczającymi go rzeczami. Intrygujący z niego typ.

Intrygujące jest również samo miasto, szczególnie, że prawie nic o tym mieście nie wiemy. No może trochę się o nim dowiedzieliśmy z dwóch poprzednich historii. Nie jest to zwyczajne miasto. Jest to swojego rodzaju plac zabaw dla zbirów. Poza tym, że jest obskurne i zatłoczone, to również pełne nietypowych i tajemniczych postaci z marginesu. Tom trzeci tylko to potwierdza.

Akcja rozpoczyna się od enigmatycznej opowieści o olbrzymie, który uciekł z cyrku i dopuścił się okropnych zbrodni. Żyjące w strachu społeczeństwo uratowane zostało przez ówczesnego szefa policji. Jednym uderzeniem swojego młota powalił olbrzyma. Wydarzenie to urosło już do takiej rangi, że mieszkańcy co roku świętują rocznicę tamtych wydarzeń.

To właśnie zbliżająca się święto staje się przyczyną kolejnych kłopotów Peupeliera. Najpierw wnuczka pogromcy olbrzyma zatrudnia go do znalezienia broni, dzięki której jej dziadek zyskał sławę. Kierowany przedmiotami, z którymi potrafi rozmawiać, trafia do miejskich kanałów, gdzie odnajduje olbrzyma. Tyle, że ten nie wydaje się być zabójcą, a jego wersja wydarzeń znacznie różni się od tej oficjalnej.

Świat przedstawiony tej historii jest ciemny i ponury. Znajduje to odzwierciedlenie w jego stylistyce. Kreska jest gruba i wyrazista, przepełniona wieloma szczegółami. Kolory są zaś zimne, jakby wyprane lub wyblakłe z czasem. Nieproporcjonalne ciała budzą pewien rodzaj niepokoju, który wprowadza również sama historia i postacie z nią związane. Storna graficzna jest wręcz stuprocentowym odzwierciedleniem tej mrocznej i przerażającej opowieści, w mieście które już samą nazwą potrafi wzbudzić lęk, a zarazem zaintrygować.

Grobowiec Olbrzyma kontynuuje enigmatyczne przygody Peupeliera, które wciąż z równą mocą potrafią intrygować. Zachwyca historia, postacie oraz niecodzienny styl w jakim przygody detektywa ukazał twórca. Coś fajnego, a zarazem odmiennego, coś co spodoba się nie tylko fanom komiksu, ale i miłośnikom thrillerów i kryminałów. Perfekcyjny, zimny i ponury.

Miasto Wyrzutków: Grobowiec Olbrzyma
Autor: Julien Lambert
Cykl: Miasto Wyrzutków
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, thriller
Data wydania: 7 września 2022

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.