Kryminalna KulturacjaKsiążkipatronatrecenzja książka

Wojciech Wójcik. Martwa Woda – recenzja

Karolina Nowak i Krzysztof Rozmus powracają w kolejnej trzymającej w napięciu historii. Martwa Woda autorstwa Wojciecha Wójcika ponownie zabiera czytelników w labirynt tajemnic, kłamstw i morderstw. Historia wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, na pewno umocni pozycję autora śród naszych rodzimych twórców kryminałów.

Fabuła rozpoczyna się od mocnego uderzenia. W warszawskim akademiku zostaje zamordowana Alina Kozioł, studentka resocjalizacji, która właśnie obroniła pracę magisterską. Ciało ofiary jest bardzo mocno zmasakrowane, sugerując, że zbrodni dokonał albo szaleniec, albo ktoś kto czuł ogromną nienawiść do niej. Sprawę komplikuje fakt, że była ona dziewczyną jednego z funkcjonariuszy prewencji.

Zbieg okoliczności sprawia, że do obstawienia miejsca zbrodni wezwany zostaje Krzysztof Rozmus, również funkcjonariusz prewencji. Były doktorant, który przyczynił się do rozwiązania sprawy zabójcy z cmentarza. Po rezygnacji ze studiów odnalazł się w policji, licząc na awans w jej strukturach. Jego drogi ponownie przecinają się z Karoliną Nowak, która ku jej własnemu zaskoczeniu postawiona zostaje na czele zespołu śledczego.

Sprawa od samego początku nie należy do łatwych. Jest tu zbyt wiele niewiadomych i zbyt dużo kierunków pociągnięcia śledztwa. Z jednej strony do akademika nikt postronny nie ma możliwości wejścia. A jednak, ktoś się tu dostał, a jedyną osobą która go widziała jest głuchoniemy chłopiec.

Sama ofiara też nie była wzorem cnót. Kilka ciekawych informacji o niej odkrywa Rozmus, który dzięki Karolinie dołącza do zespołu. Skrupulatnie prześwietla jej ostatnie dni życia odkrywając, zaskakujące wydarzenia z jej przeszłości. Szczególną uwagę zwraca na jej powiązania z klasztorem szarytek i jej włamaniem do tego miejsca.

Wójcik w Martwej Wodzie przedstawia historię przepełnioną dobrze skrojonymi, niejednoznacznymi postaciami, które w dużej mierze stanowią o jej sile. Każdy z bohaterów jest wyrazistą indywidualnością i odgrywa konkretną rolę w fabule, nikt nie pojawia się w niej przypadkowo. Warto również podkreślić ciekawie zarysowane tło społeczne i ukazanie różnego rodzaju relacji międzyludzkich.

Martwa Woda to rewelacyjna historia, która umacnia reputację Wójcika jako zdolnego pisarza z wyrazistym talentem do opowiadania. Angażuje czytelnika zarówno pomysłowością fabuły jak i konsekwentnym rozwojem ulubionych bohaterów. Wciągająca rozrywka w najlepszym wydaniu. Od tej lektury ciężko się oderwać.

Martwa Woda
Autor: Wojciech Wójcik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 2 listopada 2022

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.