komiksrecenzja komiks

Ekspozytura „Rygor”. Goście Hotelu Arago – recenzja

Tobiasz Piątkowski, który zaskoczył czytelników komiksową serią Bradl, powraca z kolejną intrygującą historią. Ekspozytura „Rygor”, bo takim tytułem została opatrzona, nie tylko skupia się wokół kolejnych wywiadowczych działań polaków, ale ukazuje też sytuację geopolityczną na terenach ówczesnej Afryki. Tytuł ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont pod patronatem Agencji Wywiadu. Ekspozytura „Rygor jest do nabycia w księgarni Tania Książka wraz z wieloma innymi polskimi komiksami.

Pierwszy tom, zatytułowany Goście Hotelu Arago, skupia się wokół roku 1941. Sytuacja w Europie jest dramatyczna. Niemcy, dzięki sukcesom Afrika Korps, zaczynają również rządzić w Afryce Północnej. W związku z tym do Algieru wysłany zostaje Mieczysław Słowikowski w celu zorganizowania siatki wywiadowczej. Tak powstaje organizacja Rygor, która jest oczami i uszami anglików, a jej przykrywką jest  fabryka płatków owsianych.

Akcja tomu pierwszego rozgrywa się głównie w Algierze, a wszystko kręci się wokół tytułowego hotelu Arago. Czytelnicy dostają jednak kilka retrospekcji związanych z bohaterami, mających ukazać drogę bohaterów wiodącą ich do miejsca w którym obecnie się znaleźli. Brakuje tu tylko historycznego wprowadzenia, jakie było cechą charakterystyczną serii Bradl. Tu dostajemy tylko kilka słów szefa Agencji Wywiadu zamieszczonych na okładce. Szkoda, bo była to ciekawa porcja wiedzy historycznej w pigułce.

Fabuła tomu pierwszego to przede wszystkim ukazanie sytuacji geopolitycznej w regionie jak i geneza organizacji. Choć akcji rodem z Jamesa Bonda tu nie uświadczymy, to ukazana historia trzyma w napięciu od pierwszych stron. Twórcy nie bawią się w zbędne zapychacze, które miałyby znacząco wydłużyć całą historię. Stawiają na twisty fabularne, dobrze napisane dialogi, kapkę brutalności i świetną grafikę. Odpowiedzialny za nią jest Marek Oleksicki, który z Tobiaszem Piątkowski pracował również przy serii Bradl.

Wykorzystując swoje doświadczenie, stworzył przyciągające uwagę obrazy, wobec których ciężko jest przejść obojętnie. Najbardziej rzuca się w oczy gangsterski styl tej historii, rodem z mrocznych filmów noir. Prawdę powiedziawszy dla działalności konspiracyjnej to stylistyka idealna. Jeżeli chodzi o kolory to całość opowiedziana jest w monochromatycznych barwach. Wydarzenia w Algierze ukazane są w złocie i brązach mających ukazać, żar tej Francuskiej kolonii. Wydarzenia z Europy pokazane są w odcieniach szarości mających ukazywać beznadzieją sytuację, w której znalazły się europejskie państwa.

Ekspozytura „Rygor” to komiks o bardzo dużym potencjale. Pierwszy tom serwuje nam wprowadzenie, które mimo braku fajerwerków i pędzącej akcji, potrafi wciągnąć bez reszty. Twórcy stawiają na solidną wywiadowczą robotę okraszoną historycznym sznytem. Niesamowita opowieść o odwadze i determinacji, która na pewno przyniesie nam jeszcze wiele niebezpiecznych przygód w walce wywiadów.

Ekspozytura „Rygor
Twórcy: Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, wojenny, szpiegowski
Data wydania: 1 czerwca 2022

Komiks dostępny w księgarni Tania Książka

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.