komiksrecenzja komiks

Diuna. Ród Atrydów. Tom 3 – recenzja

Diuna  to jedno z najbardziej rozpoznawalnych fantastycznych uniwersów na świecie. Poza oryginałem w postaci Kronik Diuny i powieściami ze świata Arrakis autorstwa syna Franka Herberta, mamy również filmy, seriale, a teraz doszły do tego komiksy. Jednym z nich jest Diuna. Ród Atrydów ukazujący, jak sam tytuł wskazuje losy rodu Atrydów.

W tej chwili na naszym rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Non Stop Comics ukazał się trzeci tom z dwunastotomowej serii będącej prequelem Diuny Franka Herberta. W pierwszym tomie poznaliśmy już  młodego Leto Atrydę, który przygotowywany jest do objęcia tronu Kaladanu. To właśnie teraz, gdy jego ojciec umiera nagłą śmiercią, jego przeznaczenie się wypełnia.

Trzeci tom Domu Atrydów to nadal historia wielowątkowa, a zarazem trzymająca w napięciu, ukazująca najmroczniejsze strony władzy. Twórcy stawiają na fabularne intrygi i polityczne roszady niż na zapierającą dech w piersiach akcję. Można jednak poczuć w niej epicki rozmach pierwowzoru, a także futuryzm nakreślony twórczością Herberta, czyli pozbycie się wszelkiego rodzaju komputerowych technologii. Poza tym mamy tu spiski, knowania, oszustwa i zdrady. Taka codzienność, w świecie, gdzie trzeba mieć oczy dokoła głowy aby nie dostać grot-gończakiem lub nie zostać ugodzonym nożem we śnie.

Tom trzeci wizualnie niczym nie odbiega od dwóch pierwszy zeszytów. Trzyma przyzwoity poziom graficzny pozwalając czytelnikowi poczuć przyszłość w świecie pozbawionym maszyn. Obrazy są raczej niedokładne i pozbawione szczegółów, szczególnie na drugim planie. Nie wyróżniają się niczym przełomowym i nie zaskakują, ot przyzwoita robota, która idealnie wpisuje się w historię w danej chwili przedstawianą. Kolory są zróżnicowane. Od mrocznych i ciemnych po wyraziste i jaskrawe. W zależności gdzie rozgrywa się akcja poszczególnych scen.

Figury na szachownicy zostały już rozłożone. Fabuła coraz nieuchronnie zbliża się do wydarzeń z Diuny Franka Herberta. Nim jednak to nastąpi będziemy świadkami mnóstw knowań i roszad w świecie, w którym liczy się tylko władza. Czekamy więc na kolejne odsłony losu rodu Atrydów i kolejnej dawki intryg, pozwalających miło spędzić czas podczas lektury.

Diuna. Ród Atrydów. Tom 3
Twórcy: Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Dev Pramanik, Alex Guimaraes
Cykl: Ród Atrydów
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 27 lipca 2022

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.