filmrecenzja filmu

Doktor Strange w multiwersum obłędu – recenzja DVD

Doktor Strange powraca w kolejnym filmie. Tym razem będzie musiał zmierzyć się nie tylko z potężnym przeciwnikiem, ale i samym sobą odkrywając przed widzami nieodkryte dotąd regiony – niebezpieczne alternatywne światy. Premiera kinowa miała miejsce całkiem niedawno, a teraz za sprawą wydawcy Galapagos Film, każdy fan superbohaterów może nabyć tę historię w formie DVD lub Blu-ray i uzupełnić swoją domową biblioteczkę.

Doktor Strange to bardzo dobrze znana postać fanom komiksów i MCU. Zadebiutował w 2016 roku w solowym filmie i od tamtej pory ma ogromny wpływ na wydarzenia na Ziemi. Teraz jednak będzie musiał zatroszczyć się o całe multiwersum, które przez przypadek odkryje przed nim swoje istnienie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nastolatka, America Chavez, która ścigana przez tajemniczą siłę trafia do świata dobrze znanych nam superbohaterów.

Doktor Strange postanawia jej pomóc. Zwraca się o pomoc do Wandy Maximoff. Niestety mimo swojej zapobielgliwości nie przewidział faktu, że to właśnie Wanda jest tą tajemniczą siłą. Po wydarzeniach z serialu Wanda Vision i przejęciu tajemniczej księgi Darkhold przemieniła się w Scarlet Witch, a jej moce stały się niewyobrażalne. Nawet sam Strange i cały Kamar-Taj nie jest w stanie się jej przeciwstawić. Strange nie ma innego wyjścia jak uciekać, a America przenosi ich do przypadkowego równoległego świata.

Najnowsze przygody Doktora Strange’a wprowadzają do MCU ideę multiwersum, czyli nieskończoną liczbę równoległych wszechświatów, z których każdy mieści wszystko, co już istnieje, ale w innej rzeczywistości. Wydarzenia w poszczególnych światach mogły toczyć się identycznie, ale też pewne przypadki mogły wprowadzić daleko idące w nich zmiany. Ukazane to było w serialu What If…?

America Chavez ma pewną nietypową zdolność. Potrafi przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi uniwersami, a w poszczególnych światach nie znajdziemy jej „innej wersji”. Jej zdolności pożądane są przed Wandę, która za wszelką cenę chce zdobyć dzieci swojej wersji z innego świata. Na tyle jest opętana przez Darkhold, że nie cofnie się przed niczym, nawet przed mordowaniem. Przeciwstawić się jej może inna tajemnicza księga – Vishanti, która jest przeciwieństwem Darkhold. Rozpoczyna się mroczny wyścig, a trasie którego padnie wiele trupów, co rzadko zdarza się w MCU.

Ci, co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć najnowszej odsłony przygód Doktora Strange’a w kinie, czy na platformie Disney+, mogą ją zakupić w formie wydania DVD lub Blu-ray. Wydanie DVD zawiera 122 minutową wersję filmu dostępną z polskim dubbingiem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Niestety płyta nie zawiera żadnych dodatków a pojemność dwuwarstwowej płyty poświęcona jest całkowicie na jakość filmu. Ewentualne dodatki możemy dostać w wydaniu Blu-ray.

Doktor Strange w multiwersum obłędu
Reżyseria: Sam Raimi
Scenariusz: Michael Waldron
Obsada: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez i inni
Rok produkcji: 2022
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 122 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski dubbing DD 5.1, angielski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, angielski dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.