filmnews film

Kultowy detektyw powraca! ŚMIERĆ NA NILU już 27 lipca na Blu-ray i DVD

Po wspólnym sukcesie „Morderstwa w Orient Expressie”, reżyser/producent Kenneth Branagh („Henryk V”, „Thor”, „Belfast”) i scenarzysta Michael Green („Blade Runner 2049″, „Logan: Wolverine”) wracają z kolejną adaptacją prozy Agathy Christie. „Śmierć na Nilu” zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD już 27 lipca.

Niezawodny belgijski detektyw Hercules Poirot (Kenneth Branagh) planuje spędzić egzotyczne egipskie wakacje na pokładzie luksusowego parowca. Jednak, gdy ponure zdarzenia przerywają sielankowy nastrój miodowego miesiąca pewnej pary, jego podróż zamienia się w gorączkowe poszukiwania mordercy. Osadzona w pustynnej scenerii „Śmierć na Nilu”, zachwycająca widokiem piramid i gwiazdorską obsadą, to adaptacja ponadczasowej powieści Agathy Christie z 1937 roku. Mroczna opowieść o obsesyjnej miłości i zazdrości wije się zagadkowo niczym rzeka, nie pozwalając widzom odgadnąć zakończenia aż do szokującego finału.

© 2020 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved.

Kiedy Branagh i Green zaczęli myśleć o kolejnym filmie opartym o powieść Christie, wśród pomysłów na tytuł wciąż wracał jeden – „Śmierć na Nilu”. Głód seksu w tej powieści jest przepotężny, ludzie tracą głowy w pogoni za nim. Żądza zaspokojenia fizycznego staje się tak niebezpieczna, że ociera się o zbrodnię – mówi Branagh. Jest to najbardziej niepokojąca książka tej autorki. Prezentuje w niej cienką powłokę wyrafinowania, seksapilu, luksusu i romansu, pod którą nieustannie kryje się kruchość, niepewność, niebezpieczeństwo i zamęt.

Filmowcom udało się zaangażować do produkcji dwóch krewnych słynnej pisarki: Mathew Pricharda i Jamesa Pricharda reprezentujących Fundację Agathy Christie. Byli oni nieocenionym źródłem, jeśli chodzi o zrozumienie osobistej postawy autorki wobec tej konkretnej powieści. Mieliśmy to szczęście, że poznaliśmy w dużym stopniu tę ludzką warstwę, która jest jednym z elementów sukcesów jej dzieł – wyjaśnia Branagh. Christie nie tylko tworzyła skomplikowane zagadki, ona tworzyła prawdziwych ludzi.

Adaptując bogatą w zawiłości i postaci powieść na scenariusz, filmowcy przekopali się przez fabułę w poszukiwaniu kluczowych elementów, które należałoby poszerzyć i rozwinąć. Ta książka jest świetnie napisana – przyznaje Green. Jest to jedno z najlepszych dzieł prozatorskich Agathy Christie, ma świetną fabułę ze wspaniałym rozwiązaniem. Robi duże wrażenie.

© 2020 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved.

Ale najważniejszym zadaniem, jakie postawił sobie scenarzysta stało się rozwinięcie wątków miłości i zazdrości. Uparcie powracaliśmy do tych uczuć zgłębiając je tak, aby każda z naszych postaci była w nie uwikłana – tłumaczy Green. W przypadku powieści Agathy Christie dobrze sprawdzającym się zabiegiem jest wprowadzenie na obrzeża głównego wątku ciekawych osób niewchodzących w krąg podejrzeń – kontynuuje. W wyniku tego skorygowano nieco scenariusz zwiększając znaczenie jednych postaci kosztem innych tak, aby stały się one bardziej filmowe, ponieważ każda z nich musi mieć potencjalny motyw i możliwość dokonania zbrodni.

Ostatecznie „Śmierć na Nilu” to opowieść o zauroczeniu i zdradzie, dla których tło stanowi beztroska wycieczka po Egipcie na luksusowym statku. Kiedy jednak sielankowy nastrój zostaje przerwany przez tragiczne zdarzenie, a idylla zamienia się w poszukiwania mordercy, na ich czele staje jeden z uczestników rejsu po Nilu, niezawodny Hercules Poirot.

W tej roli po raz kolejny zobaczyć możemy reżysera filmu – Kennetha Branagha, a obok niego również między innymi Gal Gadot („Wonder Woman”) w roli Linnet Ridgeway, radosnej, stylowej i obrzydliwie bogatej dziedziczki wywodzącej się z prominentnej i szacownej rodziny, czy Armiego Hammera („Tamte dni tamte noce”) jako bezrobotnego, ale przystojnego i obdarzonego naturalnym wdziękiem Simona Doyle’a, który jest zakochany w Jackie de Bellefort, granej tutaj przez Emmę Mackey („Sex Education”).

Wspaniali aktorzy występują na tle równie wspaniałych scenografii, na które składają się fantastyczne wnętrza asuańskiego Hotelu Cataract, egipskie świątynie, czy oczywiście majestatyczny parowiec S.S. Karnak przemierzający ten niesamowity egzotyczny świat. Wszystkie te dekoracje były wykonywane z niezwykłą starannością w taki sposób, aby zachować najwyższy możliwy poziom realizmu. Akcja filmu dzieje się w latach 30. XX wieku w Egipcie i wszystkie budynki w świadomy sposób czerpią ze stylu tej epoki. Ogromny statek miał w rzeczywistości przeszło 70 metrów długości, co zrobiło ogromne wrażenie już na samych aktorach występujących w filmie. To właśnie dlatego Keneth Branagh postanowił wykorzystać ich spontaniczną reakcję i umieścił w filmie faktyczny moment pierwszego wejścia na pokład aktorów, jak sam mówi: na ich twarzach maluje się radość, jak u dzieci mających otworzyć gwiazdkowe prezenty.

© 2020 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved.

Niewiele mniejsze wrażenie daje możliwość zobaczenia tego wszystkiego na ekranie. Połączenie tego barwnego, ale i realistycznego obrazu, fantastycznego aktorstwa i niezwykłej historii wymyślonej przez mistrzynię powieści kryminalnej daje niezwykły efekt, a śledzenie tej opowieści staje się niezwykłą przyjemnością.

Film „Śmierć na Nilu” zadebiutował w polskich kinach 11 lutego 2022 roku. Obejrzało go ponad 200 tysięcy widzów. Na Blu-ray™ i DVD ukaże się już 27 lipca.

Dodatki specjalne w wydaniu BLU-RAY™:

  • Śmierć na Nilu: od powieści do filmu

  • Agatha Christie: Podróżnowanie może być zabójcze

  • Budowanie świata nad Nilem Branagh/Poirot

  • Sceny niewykorzystane

INFORMACJA PRASOWA: GALAPAGOS

Redakcja Administrator