filmhotrecenzja filmu

The Batman – recenzja DVD

Postaci Batmana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Narodził się on w 1939 roku na łamach legendarnego Detective Comics, jako owoc pracy Billa Fingera oraz Boba Kane’a. Od tamtego czasu stał się ikoną popkultury, jak również ikoną kina superbohaterskiego. Twórcy filmowy intrpretowali go na wszelkie możliwe sposoby. Od Tima Burtona, przez między innymi Christophera Nolana i Zacka Snydera po Matta Reevesa.

To właśnie Matt Reeves zaskoczył wszystkich swoją wersją Mrocznego Rycerza. Gdy studio Warner Bros ogłosiło, że Ben Affleck już nie będzie reżyserem solowego filmu o przygodach Batmana, a ostatecznie nowy film nie będzie częścią uniwersum DC, nie wiadomo było, czego się spodziewać. Głosy nad słusznością tej decyzji były podzielone. Jeszcze większe zaskoczenie było gdy nowy reżyser ogłosił, że nowym Batmanem będzie Robert Pattinson. Wszystkie wątpliwości rozwiały się jednak, gdy w sieci pojawił się pierwszy zwiastun. Fani oszaleli.

Film stał się przebojem

Matt Reeves udowodnił, że nadal można opowiedzieć dobrą historię o przygodach Batmana. Zrobił to wracając do korzeni tej postaci, a mianowicie czyniąc Człowieka Nietoperza detektywem z prawdziwego zdarzenia. Ktoś bowiem zabija prominentnych członków władz miasta. Na miejscach zbrodni zostawia wskazówki i zagadki.  Policja nie ma żadnego tropu. Dopiero Batman wpada na trop tej intrygi, która jak się okazuje związana jest z przeszłością miasta i rodziną samego Bruce’a Wayne’a. Prawda, którą odkryje przewartościuje nie tylko jego postrzeganie rzeczywistości, ale również wprowadzi wiele zamieszania wśród policji i władz miasta oraz  zdemaskuje korupcję wśród wysokich urzędników.

Ci, co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć najnowszej odsłony przygód Batmana w kinie, czy na platformie HBO MAX, mogą ją zakupić w formie wydania DVD lub Blu-ray. Wydanie DVD zawiera 169 minutową wersję filmu dostępną z lektorem lub dubbingiem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Płyta zawiera także jeden dodatek specjalny zatytułowany Prawdziwe Ikony, ukazujący bohaterów i złoczyńców Gotham oraz i rekwizyty i kostiumy, a także rzemiosło związane z wytwarzaniem gadżetów, broni i narzędzi. Więcej dodatków dostępnych jest w wydaniach Blu-ray.

Batman Matta Reevesa to nowe spojrzenia na postać Człowieka Nietoperza. To nie tylko detektyw z prawdziwego zdarzenia, ale i młody człowiek przesiąknięty chęcią zemsty do szpiku kości. Jego vendetta przeciwko zbrodni w Gotham to swojego rodzaju katharsis, które jednak nie przynosi mu najmniejszego ukojenia, a wręcz przeciwnie zapętla się w swoich niekontrolowanych działaniach, sprawiając że odcina się od świata, a jego alter ego przejmuje całkowitą nad nim kontrolę.

Wszytko to w oparach mroku i nocy, w rewelacyjnej obsadzie i ze świetną muzyką. Jest to film,  o którym długo się nie zapomni i często można do niego powracać. Warto więc mieć go w swojej domowej bibliotece i wracać do niego kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę.

Batman
Reżyseria: Matt Reeves
Scenariusz: Matt Reeves, Peter Craig
Obsada: Robert Pattinson, Zoe Cravitz, Paul Dano, Jeffery Wright, John Torturro, Peter Sarsgaard, Colin Farrell, Andy Serkis i inni
Rok produkcji: 2022
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 169 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: lektor polski/dubbing DD 5.1, angielski, francuski
Napisy: polskie, francuskie, holenderskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.