Pierdomenico Baccalario. Ulysses Moore. Tom 1. Wrota czasu – recenzja

Jako dziecko zaczytywałam się w powieściach przygodowych, wyobrażając sobie, że przenoszę się w opisywane miejsca. Dziś takich książek jest znacznie więcej, a niektóre z nich tworzą fantastyczne cykle, które warto polecić każdemu nastolatkowi. I taką właśnie pozycją są Wrota Czasu otwierające serię Ulysses Moore autorstwa Pierdomenico Baccalario. Na początku tego roku książka doczekała się wznowienia za sprawą wydawnictwa Olesiejuk. Zapraszam do lektury moich spostrzeżeń na jej temat.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jason i Julia to bliźnięta, które przeprowadzają się z Londynu do położonej na końcu świata Willi Argo. Domostwo jest ogromne, a toteż dzieciaki szybko nabierają przekonania, że nawet zamieszkujący je od lat ogrodnik nie zna wszystkich tajemnic tego miejsca. Zafascynowane wizją niezapomnianej przygody rodzeństwo, wraz z Rickiem – nowym kolegą z klasy, szybko trafiają na jej ślad. Ukryte drzwi, tajemnicze przejścia, zaszyfrowane wiadomości… Co jeszcze odnajdzie trójka bohaterów Wrót czasu? Zachęcam, abyście przekonali się o tym na własnej skórze.

Pierwsza część cyklu Ulysses Moore to przepięknie wydana powieść w twardej okładce skierowana do młodszych czytelników. Duża czcionka, przejrzysty układ tekstu, przyjemne dla oka grafiki – wszystko to jest sprawia, że książka zachęca do lektury od pierwszego wejrzenia. A kiedy już zaczniecie czytać, nie przestaniecie, aż do ostatniej strony. Mimo że tytuł ten zdecydowanie należy do literatury dziecięcej, jego fabuła jest na tyle ciekawa i zabawna, że także starszy czytelnicy będą czerpać przyjemność z poznawania historii Jasona, Julii i Ricka. Jest to więc idealna pozycja do wspólnej lektury rodzica z dzieckiem.

Książka Wrota czasu ma sporo zalet. Są wśród nich m.in. mnogość zaskakujących zwrotów akcji, obecność barwnych, różnorodnych postaci, opieranie się stereotypom np. dotyczącym przypisywania cech osobowości ze względu na płeć, czy wreszcie nienachalnie, interesująco wplecione informacje na temat starożytnych cywilizacji, skarbów kultury lub dawnych wierzeń. Ogromnym atutem tego tytułu jest dla mnie też fakt, że jest on początkiem sporej, bo kilkunasto tomowej serii książek. I już teraz mogę Wam zdradzić, że nie mogę doczekać się, aby poznać dalsze losy młodych poszukiwaczy przygód.

Myślę, że nikt nie ma na tym etapie wątpliwości, niemniej powiem to wyraźnie – gorąco polecam Wam książkę Wrota czasu Pierdomenico Baccalario. Jest to znakomita lektura, która wciągnie Was bez reszty. Będzie ona też doskonałym punktem wyjścia do rozmów na wiele interesujących tematów z Waszymi pociechami i kto wie, może rozbudzi w nich apetyt na przygodę? Oby tak właśnie było!

Autor: Pierdomenico Baccalario
Tłumaczenie: Bożena Fabiani
Ilustracje: Iacopo Bruno
Gatunek: literatura dziecięca
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data wydania: 1 stycznia 2022

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Olesiejuk

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.