Książkirecenzja książka

Mark Carper „Prowokacja” – recenzja

Mark Carper – jeśli to nazwisko nic wam nie mówi, to nie dziwcie się, bo mamy do czynienia z debiutantem, zresztą łatwo się domyślić, że prawdopodobnie to pseudonim (szczególnie że to nazwisko pojawia się w samej książce!). Autor wkracza na rodzimy rynek z króciutka powieścią sensacyjną osadzoną w realiach amerykańskich.

Bohaterami tej historii są dwaj dziennikarze z Chicago – David Moran i Mike Stabenow. W ich ręce trafiają materiały mogące pogrążyć kandydatkę na urząd senatora. Publikacja artykułu niszczy jej szanse, ale kontrowersyjny tekst, który mógł bohaterom przynieść sławę, tak naprawdę przyniesie im olbrzymie kłopoty.

Widać jeszcze że autor ma nieco kłopoty z panowaniem nad materiałem, fabuła przedstawiona jest nieco chaotycznie, szybko przenosi nas z jednego miejsca na drugie, przenosi nas także nieustannie w czasie, przez co można naprawdę być odrobinę zagubionym. Niemniej całość naprawdę się broni. Są tu fajne fabularne zwroty, akcja trzyma tempo, a historia autentycznie potrafi zaciekawić.

Cieszę się, że Prowokacja to krótka książka, właściwie na jeden wieczór. Autor w swoim debiucie nie porywa się na wielowątkową, wypchaną opisami powieść, która u początku jego kariery mogłaby go nieco przygnieść rozmachem. Zamiast tego, świadomy jeszcze pewnych swoich braków w warsztacie, Carper stawia przede wszystkim na dynamiczną akcję i nieskomplikowaną fabułę, która okazuje się być naprawdę satysfakcjonująca.

Nie rozumiem tylko zupełnie pomysłu na doczepiony zupełnie wątek… Marka Carpera. Tak, autor Prowokacji jest jednocześnie bohaterem własnej książki. To trochę takie porwanie się z motyką na słońce, bo sam pomysł choć nietypowy, to raczej położony, bo raz że wątek Carpera jest oderwany od historii dziennikarzy i nie wnosi absolutnie nic do fabuły, a dwa że choć wprowadza meta-tekstualną zabawę, to nic z niej nie wynika.

Dajcie szansę Prowokacji, jeśli macie ochotę na szybką i trzymającą w napięciu lekturę. To taka opowieść na jeden wieczór, która obfituje w gorzkie ale niezwykle trafne spostrzeżenia na temat współczesnych mediów, fake newsów, plotek i brudnych gier z pogranicza polityki, w które za pośrednictwem mediów wciągani jesteśmy mimowolnie.

Prowokacja
Autor: Mark Carper
Gatunek: sensacja
Wydawnictwo: AlterNatywne
Data premiery: 16 lipca

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.