Książkirecenzja książka

Donna Jo Napoli. Skarbnica mitów greckich, egipskich, nordyckich – recenzja książek

Od zawsze uwielbiałam encyklopedie i albumy zawierające informacje dotyczące wąskiego wycinka nauki. Ogromną przyjemność sprawia mi zagłębianie się np. w świat dinozaurów, dzikich zwierząt, czy też eksplorowanie przestrzeni kosmicznej. Szczególne miejsce wśród tego typu lektur zajmują dla mnie te pozycje, które przybliżają czytelnikom tematykę mitologiczną, którą uwielbiam. Znam dość dobrze podania wywodzące się ze starożytnej Grecji oraz Rzymu. Nie miałam natomiast póki co okazji zapoznać się z wierzeniami innych, dawnych ludów, takich, jak np. Wikingowie. Niedawno nadarzyła się ku temu doskonała okazja. Na początku tego roku wydawnictwo Olesiejuk opublikowało trzy przepięknie zilustrowane albumy, które musiały trafić do mojej biblioteczki. Są to Skarbnica mitów greckich, Skarbnica mitów egipskich oraz Skarbnica mitów nordyckich. Autorką wszystkich trzech tytułów jest Donna Jo Napoli. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z lektury.

Skarbnica mitów greckich

Mam wrażenie, że gdy w codziennych rozmowach pada słowo “mitologia”, od razu przychodzą nam na myśli podania starożytnych Greków. Nie ma się co dziwić, ponieważ historie o Zeusie, Herze, Apollo, Aresie i innych bogach zamieszkujących Olimp, są niewątpliwie najbardziej znanymi opowieściami tego rodzaju. Nie każdy wie jednak, kim byli np. Kronos i Gaja i jak burzliwe wydarzenia miały miejsce, zanim niebiosa zapełnił się barwnymi patronami ludzkości.

W jaki sposób powstała właściwie Ziemia, kto odpowiada za ruch Słońca, dlaczego pory roku zmieniają się? Mitologia dostarczała starożytnym Grekom odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dla współczesnych jest ona z kolei zbiorem fantastycznych, fascynujących opowieści, pełnych różnorodnych, bardzo interesujących postaci. Warto je poznać, zwłaszcza gdy są one zebrane w tak pięknie wydanym albumie jak Skarbnica mitów greckich.

Skarbnica mitów egipskich

Słońce – to ono dało początek wszelkiemu stworzeniu. Fakt ten był oczywisty dla starożytnych Egipcjan, co bardzo wyraźnie widać w opowieściach zebranych w książce Skarbnica mitów egipskich. Czytelnicy, którzy sięgną po tę pozycję, poznają wierzenia oparte na postaciach dość znanych bogów, takich jak Re i Set, ale i nieco mniej popularnych mieszkańcach niebios, w tym m.in. Bastet, czy też Sechmet. Ich imiona pojawiają się często w greckiej formie (np. Re to Helios, Usir to Ozyrys, a Aset to po grecku Izyda). Świadoma tego faktu autorka stosuje oryginalne nazewnictwo, jednak dla ułatwienia na początku każdego rozdziału, poświęconego danej postaci przytacza także jego greckie miano.

W czasie lektury Skarbnicy mitów egipskich można wyraźnie zauważyć, jak wiele różnic kulturowych objawia się w wierzeniach danych ludów, zamieszkujących inne tereny świata. Dla Greków niezwykle istotny był kosmos i to ciała niebieskie nazywano na cześć bogów. Starożytni Egipcjanie czcili szczególnie z kolei zwierzęta, w których postaci często pokazywali się ziemianom niebiańscy opiekunowie. Dlatego też opowieści zawarte w powyższym albumie pełne są historii z nimi związanych.

Skarbnica mitów nordyckich

Trzeci album opublikowany przez wydawnictwo Olesiejuk, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, porusza zupełnie nieznaną mi tematykę. Przed lekturą Skarbnicy mitów nordyckich byłam świadoma istnienia postaci, takich jak Odyn, Thor, Hela, czy Loki. Tyle, że moja wiedza była skutkiem tylko i wyłącznie… oglądania filmów Marvela. Niektóre z tych postaci doczekały się nawet książek, po które również warto sięgnąć, jednak nie zastąpią one rzeczowego źródła informacji, jakim jest z kolei omawiany album. Cieszę się, że mogłam poznać tak różny od wcześniej wspomnianych przeze mnie zbviór opowieści ludów dalekiej północy.

Autorka książki zabiera czytelników w podróż do świata składającego się z oddzielonych od siebie krain. Zamieszkują je ludzie, bogowie, ale i niezwykłe stworzenia, takie jak olbrzymy, karły i elfy. Mitologia nordycka pełna jest fascynujących podań np. dotyczących tęczowego mostu łączącego Asgard z Midgardem, brutalnego starcia bogów, wypraw Odyna, młota Thora i wielu, wielu innych. W przeciwieństwie do poprzednich książek z cyklu Skarbnica mitów, podania nordyckie podzielone są w większości na rozdziały związane nie tyle z jedną postacią, ile z pojedynczą historią (np. fragment Omyłkowa śmierć opowiada o tym, jak w wyniku podstępu Lokiego Baldur zginął z ręki własnego brata).

Klasyczne opowieści o bogach

Powyższe książki to fascynujące lektury, które zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników będą rewelacyjnym źródłem informacji na temat starożytnych Greków, Egipcjan, a także mieszkańców mroźnej północy. Każda z nich skupia się na innym aspekcie życia, choć zadaniem wszystkich podań było udzielenie odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania odnośnie istnienia i funkcjonowania Wszechświata.

Autorce książek udało się zebrać te opowieści i przedstawić je w ciekawy i przystępny nawet dla młodszych czytelników sposób. Co więcej, poszczególne rozdziały zawierają liczne dygresje i odwołania do historii spisanej przez dawnych kronikarzy, informacje naukowe np. dotyczące faktycznego powodu, dla którego istnieją pory roku, wzmianki o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju nauki, czy też opisy zjawisk kulturowych, związanych z omawianym ludem itp. Na końcu każdej z książek znajdziemy ponadto mapy – dzisiejszej Grecji, starożytnego Egipt i świata nordyckiego, osie czasu zbierające w jednym miejscu historię danego ludu, galerię postaci z podstawowymi informacjami na temat każdej z nich bibliografie oraz indeks, dzięki któremu łatwo można znaleźć interesującego nas bohatera lub zagadnienie.

Przepiękna oprawa graficzna

Omawiając Skarbnicę mitów greckich, Skarbnicę mitów egipskich oraz Skarbnicę mitów nordyckich koniecznie trzeba wspomnieć o oprawie graficznej tych tytułów. Każdy z albumów to małe (formatu A4, więc może nie aż takie małe) dzieło sztuki w grubej, solidnej oprawie. Strony książek wypełnione są barwnymi, bardzo charakterystycznymi, przyciągającymi spojrzenie ilustracjami. Ich autorką jest Christina Balit. Piękno wydania sprawia, że lektura wciągających samych w sobie nowości wydawnictwa Olesiejuk jest tym większą przyjemnością. Ono sprawia też, że każda z książek doskonale nadaje się np. na prezent dla dziecka, które może po zapoznaniu się z treścią albumu zapała miłością do niezwykłego świata starożytnych mieszkańców danej krainy.

Skarbnica mitów greckich, Skarbnica mitów egipskich, Skarbnica mitów nordyckich
Autor: Donna Jo Napoli
Tłumaczenie: Anna Matusik – Dyjak, Ewa Tarnowska, Krzysztof Kietzman
Ilustracje: Christina Balit
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data wydania: 26 stycznia 2022

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Olesiejuk

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.