Potworna Kolekcja – recenzja komiksu Steve’a Nilesa

Potworna Kolekcja to drugi po Frankenstein żyje, żyje! komiks autorstwa Steve’a Nielsa i Berniego Wrightsona wydany nakładem wydawnictwa Kboom. Album ten jest zbiorem trzech opowieści grozy, które zamknięte zostały w ekskluzywnym wydaniu, w skóropodobnej oprawie i z czarno-białymi obrazami.

Opowiadania te, choć skupiają się na osobnych wydarzeniach i postaciach, są elementem jednej wielkiej całości. Jest to swojego rodzaju mroczne i niebezpieczne uniwersum, pełne dziwnych i strasznych postaci, wymyślonych przez Nilesa. Pierwsza opowieść, Stwierdziła: Zgon, skupia się wokół losów prywatnego detektywa, który ma zlecenie odkrycia dowodów zdrady męża swojej klientki. Z jednej strony typowy kryminał noir, z drugiej – potwory zamiast ludzi.

Drugi zeszyt nosi wymowny tytuł: Ghul. Głównym wątkiem jest tajne śledztwo prowadzone przez porucznika Klimpta z tytułowym Ghulem. Ich wspólne dochodzenie w sprawie hollywoodzkich aktorek doprowadza ich do konfrontacji z armią demonów. Ostatnia historia to Dr Makabra. Opowiada o młodym naukowcu, który stara się rozwikłać zagadkę nawiedzonych domów z za pomocą technologicznych gadżetów rodem z filmów Ghostbusters.

Kadry komiksu są czarno-białe i narysowane z wykorzystaniem techniki światła i cieni. Każdy rysunek jest tak mocno skontrastowany, że światłocień sam w sobie definiuje dramatyzm, który zawarty jest w danej scenie. Nadaje on również tajemnicy i upiornej atmosfery. Potworna Kolekcja jest więc serią mroczną w której groza miesza się z kryminałem noir a całość osadzona jest w gotyckim klimacie.

Potworna Kolekcja to idealne połączenie fabuły i wspaniałych kadrów, zapadających w pamięć i będących idealnym dopełnieniem historii. Czytelnik zaś staje się nie tylko biernym obserwatorem, ale wraz z bohaterami jest uczestnikiem wielu dramatycznych, mrocznych a niekiedy zabawnych wydarzeń.

Potworna Kolekcja
Twórcy: Steve Niles, Bernie Wrightson
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 30 październik 2020

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu KBOOM

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.