„Disney Księżniczka. Skarbiec magicznych historii” – recenzja

Na historie o odważnych i dzielnych dziewczynach nigdy nie jest za wcześnie. Jeśli nie chcemy włączać dzieciom telewizora i od małego przyzwyczajać ich do ekranu, najlepszą alternatywą są książki. Dzięki wydawnictwu Olesiejuk maluchy mogą poznać historie dwunastu księżniczek, zanim będą miały okazję zapoznać się z produkcjami animowanymi.  

Disney Księżniczka. Skarbiec magicznych historii to pięknie wydana książka w grubej oprawie. Na fioletoworóżowym tle znajdują się srebrne cienie dwunastu bohaterek wraz z kojarzącymi się z nimi atrybutami. Okładka przyciąga wzrok i zachęca do zapoznania się z zawartością.  

W książce znajdziemy dwanaście historii księżniczek znanych dzięki wytwórni Walta Disneya. Odważna Vaiana, dzielna Mulan, piękna Dżasmina, wojownicza Merida, delikatna Aurora, niewinna Śnieżka, mądra Pocahontas, długowłosa Roszpunka, marząca Arielka, oczytana Bella, przyjazny Kopciuszek i zaradna Tiana – każda może stać się wzorem do naśladowania dla małych dziewczynek. 

Opisane historie są skróconymi wersjami znanych filmów animowanych. Dlatego można je traktować jako pierwsze zapoznanie się z tymi postaciami, aby potem móc rozwijać znane już przygody. Dodatkowo przed każdą z dwunastu opowieści znajduje się krótki wstęp, opisujący charakter bohaterki. Wszystkie są dobre i życzliwe, ale ważniejsze są ich czyny. To dzięki odwadze i stawianiu dobra innych przed swoim Vaiana ocaliła swoją wioskę, Pocahontas połączyła dwa różne światy, a Bella ocaliła księcia oraz mieszkańców zamku i wioski. Ich postawa jest godna naśladowania i właśnie takich wzorów potrzebują dzieci w dzisiejszym świecie. 

Chociaż nie znajdziemy tu nowych historii, to jest to dobra propozycja dla osób szukających jednej książki obejmującej przygody kilkunastu bohaterek. Pięknie wydana lektura o przygodach księżniczek nadaje się na prezent dla maluchów i nieco starszych dziewczynek. Mniejsze dzieci niepotrafiące jeszcze czytać, podczas słuchania opowieści będą mogły śledzić akcję dzięki ilustracjom znajdującym się na każdej stronie. Są one duże, szczegółowe i wiernie oddają filmowe animacje. Starsze dzieciaki będą mogły same zapoznać się z historiami, ponieważ tekstu na każdej stronie jest w sam raz, a czcionka jest wystarczająco duża, aby dały sobie radę. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce – moja mała księżniczka już po nią sięga, chociaż sama nie może jej jeszcze przeczytać. 

Disney Księżniczka. Skarbiec magicznych historii
Autor: opracowanie zbiorowe
Gatunek: opowiadania, bajki
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data wydania: 20 sierpnia 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Olesiejuk

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

Katarzyna Satława Recenzent

Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.